Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cena elektriny by mala v Čechách klesnúť, plyn môže zdražieť

Odberatelia elektriny v susednej Českej republike budúci rok ušetria za elektrinu. Vyplýva to z informácií o znížení regulovaných zložiek v cene elektriny a z poklesu cien komodity na burze. Pri plyne sa však môže cena mierne zvýšiť.

Slovenský Úrad pre reguláciu sieťový odvetví predstaví podobu cien energií na rok 2015 v piatok.

Na Jesennej konferencii SPNZ predseda ÚRSO Jozef Holjenčík uviedol, že existuje priestor na zníženie regulovaných cien plynu pre rok 2015, a to aj napriek neštandardnej situácii na Ukrajine. Dôvodom má byť úprava dlhodobého kontraktu medzi SPP a ruským dodávateľom Gazprom Export a vývoj veľkoobchodných cien.

Základným princípom cenovej regulácie pri domácnostiach a malých podnikoch je u nás metóda cenového stropu. Pre tento rok sa maximálna cena elektriny pre domácnosti znížila v priemere o 7 %, pri plyne o 0,23 %.

Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) stanovuje len výšku regulovaných zložiek, neurčuje priamo maximálnu cenu plynu a elektriny a na neregulované zložky nemá vplyv.

Elektrina v ČR

Na znížení regulovanej zložky v cene elektriny, ktorá obsahuje poplatok za prenos a distribúciu, príspevok na obnoviteľné zdroje energie a kogeneráciu, poplatok za systémové služby i služby operátora trhu OTE, sa podľa ERÚ pozitívne podpísal pokles cien silovej elektriny, čo pozitívne ovplyvnilo ocenenie strát v prenosovej a distribučnej sústave.

Zmena regulovaných cien pre konkrétneho zákazníka sa však bude líšiť v závislosti od regiónu, kde je zákazník pripojený k elektrizačnej sústave, od zvolenej distribučnej sadzby, odlišného charakteru odberu a množstva spotrebovávanej elektriny.

Pri domácnostiach český regulačný úrad predpokladá pokles regulovanej zložky elektriny v priemere o 1,2 %, pri malých podnikoch o 1,9 %. Regulované zložky pre veľkoodberateľov na hladine veľmi vysokého napätia klesnú v priemere o 2,1 %.

Regulovaná zložka tvorí asi 55 % koncovej ceny za dodávku elektriny pre domácnosti bez daňových položiek, cena komodity vrátane obchodnej marže tvorí zvyšných 45 %.

Zdroj: ERÚ

Väčšina dodávateľov zatiaľ svoje cenníky nezverejnila, avšak ERÚ odhaduje medziročný pokles neregulovanej časti ceny elektriny v budúcom roku približne do 5 % v závislosti na zvolenom produkte zákazníka. To by mohlo viesť k poklesu koncovej ceny o 3 – 3,5 %.

Podľa agentúry ČTK veľkí dodávatelia elektriny, t.j. ČEZ, E.ON a Pražská energetika, už naznačili, že ceny zvyšovať nebudú a ľudia môžu ušetriť vďaka ich novým produktom, pri ktorých sa predháňajú v ponukách. Zníženie cien elektriny predpovedajú aj analytici.

Plyn v ČR

Pri plyne sa ERÚ obávalo zdraženia ceny komodity kvôli vývoju na Ukrajine, to však nenastalo. Neregulovaná zložka (obchod a komodita) má asi 76,6% podiel na koncovej cene dodávky plynu pre domácnosti a maloodberateľov.

Pokiaľ ide o regulovanú časť, do ktorej sa počítajú poplatky za prepravu a distribúciu plynu, služby OTE a vecne usmerňovanú cenu dodávateľa poslednej inštancie, jej navýšenie pre budúci rok v priemere o 7,34 % ovplyvnili dva faktory – mierne teplá zima 2013/2014 a prudký nárast ceny za tzv. službu flexibility, kde sa ERÚ obrátilo na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže s podozrením na kartelovú dohodu energetických firiem. Regulovaná časť tvorí približne 23,4 % koncovej ceny plynu v ČR.

Ak cena komodity zostane na súčasnej úrovni, ERÚ predpokladá, že koncová ceny plynu vzrastie budúci rok o 1 – 2 %. Najviac sa to dotkne domácností, ktoré využívajú plyn len na varenie, najmenej rodinných domov využívajúcich plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.