Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
29. apríla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cena elektrickej energie na burzách sa podľa ČEZ ustáli

Podľa výkonného riaditeľa ČEZ Daniela Beneša porastie v roku 2012 cena elektriny v Česku v segmente domácnosti len minimálne. Beneš je zároveň presvedčený, že cena na burzách vzrástla viac ako je z ekonomického hľadiska logické a že sa mierne zníži. „Zrejme sa nevráti k úrovni okolo 50 eur za megawatthodinu, ale podľa môjho názoru ani nenarastie nad 60 eur,“ odhadol. Analytici vidia situáciu na trhu s elektrickou energiou veľmi podobne.

Impulzom k zdraženiu bolo politicky motivované odstavenie siedmich jadrových blokov v Nemecku a navýšenie výroby v drahších uhoľných a plynových elektrárňach.

ČEZ stihol asi štvrtinu elektriny určenú pre českých maloodberateľov na nasledujúci rok nakúpiť ešte pred haváriou v japonskej Fukušime. „Elektrinu na nasledujúci rok nakupujeme pre domácnosti kontinuálne – každý mesiac jednu dvanástinu,“ povedal hovorca Pražskej energetiky Petr Holubec. Naopak menší dodávatelia, ktorí majú vo zvyku nakupovať elektrinu pre svojich zákazníkov „na poslednú chvíľu“, sa môžu dostať do existenčných ťažkostí.

Dcérska firma ČEZ Predaj v roku 2010 nakupovala elektrinu pre malé firmy a domácnosti v Česku v priemere za 48 eur za megawatthodinu. Aktuálna cena na pražskej energetickej burze predstavuje 56 eur. Nárast by však mala redukovať ako silnejúca česká koruna, tak aj regulovaná časť ceny elektrickej energie.

Presnejší odhad vývoja cien sa však nikto neodhaduje tipovať. Stále zostávajú dve neznáme – ako dlho potrvá konflikt v Líbyi a koľko elektrární padne za obeť protijadrovému ťaženiu nemeckých politikov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.