Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dolné Rakúsko press foto 100 % OZE -: NÖ Landespressedienst/Filzwieser)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava M. Langthaler
11. novembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Celé Dolné Rakúsko „fičí“ na zelenej elektrine

„Investovali sme veľa finančných prostriedkov do zvýšenia energetickej efektívnosti a rozvoja obnoviteľných zdrojov energie,“ vysvetlil Erwin Pröll, hajtman Dolného Rakúska, jednej z deviatich spolkových krajín nášho západného suseda, v ktorej žije 1,65 milióna obyvateľov.

„Od roku 2002 sme na výrobu ekologickej elektriny vyčlenili 2,8 miliardy eur, od výstavby fotovoltických parkov až po obnovu vodných elektrární na Dunaji,“ dodal v tlačovej správe Pröll, ktorý je vo funkcii dolnorakúskeho hajtmana od roku 1992.

Dolné Rakúsko ťaží najmä zo svojho hydroenergetického potenciálu. Až 63 % všetkej elektriny sa vyrába z vodných zdrojov, energetický mix dopĺňa veterná energia (26 %), biomasa (9 %) a fotovoltika (2 %).

Sektor OZE doteraz vytvoril v Dolnom Rakúsku 38-tisíc zelených pracovných miest. Do roku 2030 by sa tento počet mohol podľa hajtmana zvýšiť na 50-tisíc.

V celonárodnom referende v roku 1978 občania Rakúska odmietli výrobu elektriny z jadra. Rozostavaná Elektráreň Zwentendorf, ktorej inštalovaný výkon mal dosiahnuť 730 MW, sa stala zakonzervovaným „pomníkom“ atómovej energie v krajine.

Rakúsko je odvtedy tvrdým kritikom jadra v rámci EÚ. V lete podalo žalobu na Súdnom dvore EÚ kvôli garanciám štátu pre výstavbu a prevádzku atómovej elektrárne Hinkley Point C v Británii.

Viedeň kritizuje tiež Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Jadrové projekty podľa vlády nie sú oprávnené čerpať európske prostriedky. V zozname projektov pre financovanie z EFSI je napríklad projekt rýchlych reaktorov Allegro, na ktorom spolupracuje aj Slovensko. 

OZE majú v súčasnom energetickom mixe Rakúska 75%, zvyšok tvoria fosílne palivá.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.