Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eurokomisari Canete a Sefcovic - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Eurokomisári M.A.Cañete a M. Šefčovič
26. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cañete: Redizajn trhu s elektrinou si vyžiada veľa odvahy

Nový dizajn trhu s elektrinou, o ktorom sa v európskej energetike intenzívne hovorí už niekoľko mesiacov, má vytvoriť flexibilnejší, participatívnejší, integrovanejší energetický systém so správnymi cenovými signálmi, ktoré reflektujú potreby trhu. Hlavné ciele zopakoval v pondelok (24.10.) na konferencii Business Europe španielsky eurokomisár Miguel Arias Cañete, ktorý má na starosti oblasť klímy a energetiky. Načrtol aj niektoré tézy návrhu Komisie.

„Pri cenotvorbe, každý súhlasí s tým, že teoreticky musia byť ceny schopné rásť, keď je vysoký dopyt alebo nedostatok výroby, a je treba odstrániť obmedzenia v cenotvorbe,“ poznamenal. „V praxi si prijatie nutných krokov vyžiada odvahu.“

Cenotvorba bez regulácie

V prvom bode Cañete podčiarkol, že „bude treba odvahu odstrániť cenové stropy na veľkoobchodných a maloobchodných trhov a umožniť odberateľom, aby boli vystavení fluktuáciám cien“.

Aj slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič koncom septembra na konferencii organizovanej asociáciou SolarPower Europe uviedol, že sa treba vážne postaviť k otázke splnomocnenia odberateľov. „Spotrebitelia musia mať prístup k variabilným tarifám; agregátory a poskytovatelia energetických služieb musia mať umožnený vstup na trh; a čo je kľúčové, cenová regulácia musí skončiť tam, kde ešte existuje,“ uviedol Šefčovič vo svojom príhovore.

Ďalšiu odvahu si podľa Cañeteho vyžiada ponechať trh, aby rozhodol o tom, kedy existuje nadkapacita a umožní sa odchod prevádzkovateľov z trhu a tiež akceptovanie toho, že obchodné zóny nemôžu byť politické, ale musia odzrkadľovať skutočné obmedzenia v systéme.

„Všetko sú to podmienky pre trh, aby začal opäť indikovať kde a kedy je potrebná nová kapacita,“ dodal.

Ak sa v Európe chceme vyhnúť enormným nákladom na záložnú výrobu, je podľa Európskej komisie nutné, aby dopyt reagoval na zmeny vo výrobe. Len vyššou konkurenciou dodávateľov a aktívnejšími odberateľmi je možné udržať náklady spotrebiteľov dole a zaistiť ich prístup k novým službám, ktoré by nemal blokovať žiaden tradičný dodávateľ.

Prepojenia a kapacitné mechanizmy

V súvislosti s lepšou regionálnou spoluprácou, Cañete zdôraznil, že treba podstatne efektívnejšie využívať existujúce interkonektory. „Nebudeme viac tolerovať situáciu, kde sa úzke miesta umelo posúvajú na hranicu, čo je dnes stále realitou,“ uviedol s tým, že zlepšiť treba spoluprácu prevádzkovateľov prenosových sústav aj národných regulátorov.

Európsky trh sa tiež začína trieštiť individuálnymi a nekoherentnými prístupmi ku kapacitným mechanizmom, ktoré často zohľadňujú len domáce výrobné kapacity. „Preto navrhneme európsky alebo regionálny rámec pre mechanizmy odmeňovania kapacity,“ naznačil eurokomisár.

Zavádzané mechanizmy by podľa neho nemali ísť na úkor cezhraničnej výroby ani reakcií na strane spotreby, nemali byť vylučovať výrobu zelenej energie a naopak sa majú zachovať súťažné podmienky aj na vysoko koncentrovaných trhoch.   

Nech už príde Komisia s akýmikoľvek návrhmi, najviac odvahy sa bude pri ich presadzovaní v praxi vyžadovať zo strany členských štátov. Približne polovica z nich vrátane Slovenska totiž stále uplatňuje určitú formu cenovej regulácie pri dodávke elektriny alebo plynu, ktorá by mala zotrvať minimálne do roku 2021. Podľa Regulačnej politiky 2017-2021 sa aj u nás plánuje zaviesť trh s kapacitami, bez dôsledného vyhodnotenia reálnej nedostatočnosti výroby a jeho nevyhnutnosti sa ale môže predražiť alebo narúšať súťaž na vnútornom trhu. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.