Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Cameron varoval EK pred prípadnou reguláciou v oblasti ťažby plynu z bridlíc

Vyhlásenie Camerona prichádza v období, keď Londýn rieši problém prudkého rastu cien energií v krajine. Tento problém je pre vládu a opozíciu o to citlivejší, že v roku 2015 budú parlamentné voľby a vysoké účty za energie by mohli voličov pri ich rozhodovaní do veľkej miery ovplyvniť. Navyše, britské rezervy ropy v Severnom mori postupne klesajú, takže vláda Davida Camerona má veľký záujem o otvorenie predpokladaných bohatých ložísk bridlicového plynu v Británii.

V januári budúceho roka by Európska komisia mala zverejniť balík návrhov týkajúci sa stratégie v oblasti energetiky a ochrany životného prostredia do roku 2030. Očakáva sa, že budú zahŕňať aj ťažbu bridlicového plynu, zatiaľ však nie je jasné, či pôjde o nezáväzné odporúčania, alebo záväzné legislatívne návrhy.

Cameron však v liste adresovanom predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi uviedol, že ak pôjde o záväzné pravidlá, Brusel by mohol ohroziť investície do ťažby plynu v Británii. „Energetické firmy nás už upozornili, že prípadná nová legislatíva EÚ by znamenala okamžité pozastavenie investícií,“ upozornil Cameron Barrosa v liste zo začiatku decembra, ktorý však zverejnili až dnes.

Európska komisia oznámila, že list dostala, odmietla však jeho obsah komentovať. Cameronov tón zapadá do jeho širšej stratégie presadiť reformu Európskej únie ako celku. Podľa britskej vlády je nevyhnutné obmedziť súčasný rozsah byrokracie v EÚ, ktorý negatívne zasahuje do hospodárskeho rastu a Európu oberá o miliardy eur.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.