Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Cairn Energy predpokladá zdroje uhľovodíkov pri Grónsku

Spoločnosť Cairn Energy so sídlom v škótskom Edinburghu dnes informovala o „prvých náznakoch aktívneho uhľovodíkového systému“ západne od Grónska.

Firma začala realizovať prvý hlbinný prieskumný vrt T8-1 približne 175 kilometrov západne od ostrova Disco patriaceho Grónsku 1. júla a podľa nej sa tam objavili menšie zásoby zemného plynu. Tie naznačujú „aktívny uhľovodíkový systém“, aj keď konkrétnejšie čísla o možnom objeme ropy alebo zemného plynu nezverejnila.

Hovorca Greenpeace Ben Stewart povedal, že Cairn Energy mala radšej nasledovať ďalšie ropné spoločnosti, ktoré po ekologickej katastrofe v Mexickom zálive pozastavili hlbinnú podmorskú ťažbu.

Spoločnosť však nepotešila ani investorov, ktorí očakávali oznámenie veľkých zásob ropy. Poradenská firma Wood Mackenzie pôvodne tvrdila, že Grónsko by mohlo mať ropné rezervy v objeme viac než 20 miliárd barelov (1 barel = 159 litrov).

Podľa firmy a niektorých analytikov však nie je dôvod na sklamanie, pretože plyn objavený v lokalite patrí k tým, ktoré sa zvyknú objavovať v ropných ložiskách. Navyše, vrt T8-1 ešte nie je dostatočne hlboký na jednoznačnejšie závery. To by znamenalo, že nie je vylúčené, že pri Grónsku narazí spoločnosť na zaujímavé ropné ložisko.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.