Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

Spoluprácu výrobcov tepla so školami zavŕšilo otvorenie nového štúdia v Čadci

Podľa riaditeľa SOŠ technickej v Čadci Františka Kajánka vzdelávajú v tomto školskom roku v novej študijnej oblasti desať žiakov a SOŠ v Prievidzi desať žiakov. „V SOŠ elektrotechnickej v Trnave by mala začať výučba budúci školský rok, nakoľko do nášho projektu vstúpila až v roku 2015. Teplárenské spoločnosti budú pre žiakov zabezpečovať kvalitný odborný výcvik a letné brigády, vďaka ktorým budú môcť žiaci získať skúsenosti z praxe,“ povedal Kajánek.

„V roku 2012 sme po dlhodobej analýze zistili, že špecializovaní zamestnanci odchádzajú do dôchodku a napriek vysokej nezamestnanosti ich nemá kto nahradiť. Preto sme oslovili niekoľko stredných škôl, aby sme našli buď študijný odbor, alebo iné riešenie na vzdelávanie v oblasti tepelná energetika. Veľké pochopenie sme našli práve tu, na SOŠ v Čadci. A za necelé štyri roky sme dotiahli celý projekt do zdarného konca,“ zdôraznil predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Doplnil, že vďaka novootvorenému štúdiu budú mať výrobcovia tepla už o dva roky kvalifikovaných pracovníkov. „Stredné kádre, ktoré zabezpečia ďalej naše fungovanie. Musíme povedať, že dnes to už nie je o montérkach a špinavej práci. Je to veľa elektrotechniky, sú to riadiace systémy, automatická regulácia. A naši zamestnanci musia byť v tomto vzdelaní. Perspektíva pre týchto našich budúcich zamestnancov je, že aj o dva, päť či pätnásť rokov teplo bude treba. Viac alebo menej. Ale bude treba, pretože sme na Slovensku a sú tu zimy. Toto je stabilita pre terajších študentov, že budú mať prácu na Slovensku,“ povedal Obšivaný.

Riaditeľ SOŠ technickej v Čadci uviedol, že odbor mechanik elektrotechnik v smerovaní pre tepelno-technické a energetické zariadenia sa učí tento školský rok prvýkrát od tretieho ročníka. „Je to špecializácia pre potreby energetiky ako celku. Boli sme veľmi radi, že v roku 2012 oslovili našu školu. Odbor vznikol spojením elektrotechnického, inštalatérskeho a strojárskeho odboru. Dôležité je, že absolventi budú mať spôsobilosť elektrotechnikov, takzvaný paragraf 21 a budú univerzálnejší. Lebo teplárne, elektrárne alebo vôbec výrobcovia, to je kumulácia viacerých procesov a toto sa nám podarilo do tohto študijného odboru realizovať,“ uzavrel Kajánek.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.