Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Špecializovaný tím Elektro spolu s približne 100 policajtmi a ïalšími osobami práve zasahujú v areáli jadrovej elektrárne Mochovce v rámci policajnej akcie s krycím názvom Atóm. Ide o akciu v rámci trestného konania vedeného za obzvlášť závažný zločin podvodu, ktorý priamo súvisí s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne. Bratislava, 3. marec 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Polícia Slovenskej republiky
23. júla 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární stále čelia obvineniam, prebieha vyšetrovanie

Vyšetrovanie oboch talianskych manažérov P. R. a N. C., ktorí mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur, je pre veľké množstvo zahraničných aspektov zdĺhavé.

V tejto trestnej veci je potrebné opakovane vykonávať výsluchy, ako aj iné procesné úkony mimo územia Slovenskej republiky, najmä v Taliansku, čo je časovo, organizačne, ako aj personálne náročné,“ dodal Slivka.

Závažný zločin

Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Vyšetrovateľ špecializovaného tímu národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry vzniesol voči dvom Talianom obvinenie v apríli 2019.

Na bratislavskom letisku polícia následne zadržala Taliana P. R., po výsluchu ho však prepustila a je tak stíhaný na slobode. Obvinenému N. C. mala polícia doručiť uznesenie o vznesení obvinenia formou právnej pomoci.

Spoločnosť Enel

Obvinení talianski manažéri zastupovali v Slovenských elektrárňach taliansku spoločnosť Enel. Tá do slovenského výrobcu elektriny vstúpila ako 66-percentý akcionár po privatizácia v apríli 2006.

Majoritný podiel Enel ovládal do konca roku 2015. V súčasnosti talianska energetická skupina vlastní už len 50-percentný podiel vo firme SPH, ktorá vlastní 66 % akcií Slovenských elektrární.

Druhým akcionárom v SPH je firma EP Slovakia, dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu (EPH). EP Slovakia môže získať až 100 % základného imania SPH, ale až po obdržaní povolenia na skúšobnú prevádzku pre v súčasnosti budované bloky Atómovej elektrárne Mochovce.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.