Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Špecializovaný tím Elektro spolu s približne 100 policajtmi a ïalšími osobami práve zasahujú v areáli jadrovej elektrárne Mochovce v rámci policajnej akcie s krycím názvom Atóm. Ide o akciu v rámci trestného konania vedeného za obzvlášť závažný zločin podvodu, ktorý priamo súvisí s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne. Bratislava, 3. marec 2020.
Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky
27. augusta 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární stále čelia obvineniam, mali sa podieľať na miliónových podvodoch

Talianski manažéri P. R. a N. C. mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur.

Vyšetrovanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, týkajúce sa dvoch bývalých predstaviteľov spoločnosti naďalej pokračuje, uznesenie nadobudlo právoplatnosť, zrušené nebolo,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová s tým, že okrem už dvoch obvinených, ďalšie osoby v tejto veci doposiaľ obvinené neboli.

Miliónové podvody

Talianski manažéri P. R. a N. C. sa mali podľa slovenskej polície podieľať na miliónových podvodoch v Slovenských elektrárňach.

Vyšetrovateľ špecializovaného tímu národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry vzniesol voči dvom Talianom obvinenie v apríli minulého roku. Na bratislavskom letisku polícia následne zadržala Taliana P. R., po výsluchu ho však prepustila a je tak stíhaný na slobode. Obvinenému N. C. mala polícia doručiť uznesenie o vznesení obvinenia formou právnej pomoci.

Doteraz nie je zrejmé, či sa druhého obvineného poradilo aspoň vypočuť. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie k uvedenej trestnej veci nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ konštatovala Bárdyová.

Spoločnosť Enel

Obvinení talianski manažéri zastupovali v Slovenských elektrárňach taliansku spoločnosť Enel. Tá do slovenského výrobcu elektriny vstúpila ako 66-percentý akcionár po privatizácii v apríli 2006. Majoritný podiel Enel ovládal do konca roku 2015.

V súčasnosti talianska energetická skupina vlastní už len 50-percentný podiel vo firme SPH, ktorá vlastní 66 % akcií Slovenských elektrární. Druhým akcionárom v SPH je firma EP Slovakia, dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

EP Slovakia môže získať až 100% základného imania SPH, ale až po obdržaní povolenia na skúšobnú prevádzku pre v súčasnosti budované bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Dva mochovské bloky začal dostavovať Enel v roku 2008. Taliansky investor však ani doteraz bloky nedostaval.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.