Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na viacerých miestach v areáli Jadrovej elektrárne Mochovce a v Bratislave zasahuje NAKA. Ide o akciu špecializovaného tímu Elektro s krycím názvom Požiar. Polícia zaisťuje veci dôležité pre trestné konanie v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne. Bratislava, 8. september 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Polícia SR
18. júla 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bývalí najvyšší predstavitelia Slovenských elektrární z Talianska sú stále obvinení slovenskou políciou

Obaja talianski manažéri P. R. a N. C. mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur.

Trestné stíhanie naďalej prebieha. Občania Talianskej republiky sú aj v súčasnosti stále právoplatne obvinení,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Zdĺhavé vyšetrovanie

Pre veľké množstvo zahraničných aspektov je vyšetrovanie zdĺhavé. „Vyšetrovanie je časovo náročnejšie, nakoľko časť procesných úkonov prebieha na základe Európskeho vyšetrovacieho príkazu v Talianskej republike. Taktiež pribratý znalec vykonáva znalecké skúmanie zamerané na určenie presného rozsahu spôsobenej škody a spôsobu jej vzniku,“ dodal Slivka.

Bývalí talianski manažéri nie sú jediní, ktorí mali v Slovenských elektrárňach spáchať trestnú činnosť. Polícia v súčasnosti eviduje viacero podozrení z trestného činu pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce.

Aktuálne je v štádiu prípravného konania viacero trestných vecí, kde figuruje viacero obvinených fyzických, aj právnických osôb. Vyšetrovanie prebieha kontinuálne podľa Trestného poriadku,“ uviedol Slivka.

Špecializovaný tím NAKA

Špecializovaný tím NAKA aktuálne vedie viaceré trestné stíhania za obzvlášť závažný zločin podvodu, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podozrivé alebo obvinené osoby mali spôsobiť škodu vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur,“ zdôraznil Slivka.

Ekonomická trestná činnosť

Každé z prípravných konaní je podľa neho špecifické, nakoľko sa skúma problematika vysoko odborného charakteru.

Pri nej sa vec realizujúci vyšetrovatelia musia za súčinnosti znalca oboznámiť s vyšetrovanou problematikou aj z odborného hľadiska. Evidovaná spôsobená škoda je v miliónoch eur,“ doplnil Slivka.

Orgány činné v trestnom konaní sa podľa neho na základe získaných operatívnych a spravodajských poznatkov venujú aj inej ako ekonomickej trestnej činnosti páchanej pri dostavbe Mochoviec. „Bližšie informácie však nie je možné uviesť,“ konštatoval Slivka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.