Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. apríla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bývalá uhoľná baňa v USA sa má premeniť na solárnu elektráreň

Solárna elektráreň sa má nachádzať v horách pri meste Pikeville, v srdci ťažby uhlia v Kentucky, uviedli spoločnosti Berkeley Energy Group, EDF Renewable Energy a bývalý demokratický štátny audítor Adam Edelen. Rozhodnutie je ďalším príkladom snahy o diverzifikáciu výroby energie v štáte, ktorý je tretím najväčším producentom uhlia v USA a na ktorý má vážny hospodársky dopad pokles uhoľného priemyslu. Ten padol za obeť najmä rozpínajúcej sa americkej ťažbe uhlia z bridlicových hornín.

Minulý mesiac miestni zákonodarcovia odhlasovali ukončenie dlhoročného moratória na jadrovú energiu. Na začiatku tohto mesiaca potom Kentucké múzeum uhlia umiestnilo na svoju strechu solárne panely.

„Môžeme stavať solárnu elektráreň na základoch z uhlia,“ povedal Edelen. „Kentucky bola dlho producentom energie, ktorý dodával elektrinu celej krajine. Nie je dôvod, prečo v tom nemôžeme pokračovať aj naďalej,“ dodal, ale upozornil, že najprv je nutné prijať energetickú stratégiu.

Uhoľné elektrárne majú v Kentucky stále viac než 80-percentný podiel na výrobe elektriny. Ich podiel však stabilne klesá, pretože uhoľné elektrárne nahradzujú elektrárne na zemný plyn.

Navrhovaná solárna farma by mala mať inštalovaný výkon 50 až 100 megawattov. Náklady na projekt sa odhadujú na desiatky miliónov dolárov. Firma teraz robí inžinierske a nákladové štúdie.

Východná časť Kentucky je plná bývalých uhoľných baní, ktoré sa upravujú pre rôzne účely, ako golfové ihriská a sídliská. Prezident Kentuckého zväzu uhlia Tyler White upozornil, že navrhovaná solárna elektráreň by nebola možná, ak by neexistovali pre tento druh energie dotácie, a to vrátane daňových úľav na federálnej úrovni, napísala agentúra AP.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.