Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa_tazba-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: TASR/AP Photo/Hasan Jamali
7. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Businessweek: Padajúce ceny ropy nie sú žiadnou záhadou

Globálna spotreba ropy ochabovala od konca roka 2011. Zatiaľ, čo v decembri 2011 tvorila 90,4 mil. barelov za deň, koncom apríla 2012 sa vyprodukovalo len 88,5 mil. barelov denne. Na druhej strane, svetová ropná produkcia plynulo stúpala počas viac než jedného roka. Dôvodom rastu sú jednak nové ropné náleziská, ale tiež nové technológie ťažby ropy. V neposlednom rade k tomu prispel aj 10% – ný nárast ropnej produkcie štátov OPEC za uplynulých 12 mesiacov. Naposledy, keď dodávka ropy prevýšila dopyt, sa písal rok 2006.

USA majú v súčasnosti na svojom území viac ropných zdrojov než v roku 1990. Napriek tomu je dopyt po rope veľmi blízko 15-ročného minima. Ide o výsledok hospodárskej recesie a zvyšujúcej sa energetickej efektívnosti. „Množstvo ropy, ktoré je potrebné na rozhýbanie hospodárstva, sa neustále znižuje,” povedal energetický analytik Fadel Gheit.

Pád cien nastal v rovnakom čase ako náhla privatizácia ropných futuritných kontraktov počas uplynulých dvoch mesiacov. Špekulanti v domnienke, že ceny porastú, znížili svoje dlhodobé pozície na ekvivalent 136 mil. barelov ropy, najnižšiu úroveň od septembra 2010. Po tomto nasledovali obrovské špekulatívne nákupy a ceny ropných produktov od októbra do marca prudko rástli. „Nákupnú horúčku” poháňali tiež špekulatívne obavy z narušenia dodávok iránskej ropy.

Špekulatívne peniaze sa však postupne dostávajú von z ropného trhu, čím cena ropných produktov začína opäť zohľadňovať základné trhové fundamenty – ponuku a dopyt. Podľa analytikov to znamená, že dva svetovo najviac obchodované ropné produkty by mali počas leta pokračovať v ďalšom páde. Religar Capital Markets predpovedá, že barel severoamerickej ropy Brent, benchmark pre viac než polovicu svetovej ropy, klesne v septembri na úroveň 90 dolárov a ľahká americká ropa WTI padne na 80 dolárov.

Ak uvážime, že cenu benzínu z dvoch tretín determinuje cena ropy, takýto trend by mal viesť k poklesu cien motorových palív. Koncom mája bola priemerná cena jedného galónu benzínu (americká jednotka objemu, cca. 3,785 litra) približne 3,66 dolára, čo je približne o 12 centov menej ako pred rokom. Tento fakt zaručene prinesie motoristom miernu úľavu pred letnou sezónou. Či však bude toto množstvo stačiť aj ako ekonomický stimul pre spotrebiteľov na to, aby pomohli pozdvihnúť hospodárstvo krajiny, je dnes už jasné menej, uzatvára BusinessWeek. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.