Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. januára 2014 Ostatné od Energia.skTASR

Bulharský regulátor začal kontrolovať zahraničné enegetické koncerny

APA informuje, že úrad v pondelok (6. 1.) oznámil, že jeho pracovníci prišli do českých pobočiek ČEZ a Energo-Pro a do rakúskej dcéry EVN v Bulharsku.

Dôvodom kontroly sú početné sťažnosti zákazníkov na faktúry za odber elektriny. ČEZ je presvedčený, že všetky povinnosti voči bulharským zákazníkom plní korektne.

Bulharský regulačný úrad nedávno potvrdil, že v činnosti ČEZ nenašiel nič, čo by mohlo viesť k odobratiu jeho podnikateľskej licencie v krajine.

Hovorca EVN Stefan Zach uviedol pre APA, že kontrolóri sú aj v rakúskej pobočke firmy v Bulharsku. „Sme za kooperáciu“, povedal a dodal: „Sme si istí, že sme jedným z najlepšie kontrolovaných podnikov Bulharska“.

Voči ČEZ začal vlani bulharský úrad konanie na odňatie podnikateľskej licencie, ale v novembri ho zastavil. Konkurent Energo-Pro musel dvakrát zaplatiť pokutu, lebo podľa úradu zneužil dominantné postavenie na energetickom trhu krajiny.

Cena elektriny v balkánskej krajine je citlivou témou, lebo ľudia predovšetkým v zime sotva vládzu platiť účty od energetikov. Mnohí Bulhari si totiž v chladných dňoch vyhrievajú byty len elektrospotrebičmi.

Pred rokom vypukli v Sofii a ďalších mestách veľké protesty proti faktúram koncernov z Rakúska a Česka.

Od prvého januára klesla cena elektrickej energie už tretíkrát po sebe. Nočná spotreba kilowatthodiny sa teraz znížila o 10 %, denná o 1 %. Regulačný úrad v predchádzajúcich dvoch prípadoch nariadil zníženie ceny elektriny o 7, respektíve 5 %.

ČEZ minulý týždeň informoval, že sa s regulačným úradom o jeho rozhodnutiach bude súdiť.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.