Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bulharsko žiada viac času na vyjadrenie k sporu EÚ s Gazpromom

Gazprom je obvinený zo zneužívania dominantného postavenia v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. V marci Európska komisia zverejnila záväzky, ktoré má Gazprom dodržiavať počas ôsmich rokov. Zainteresované strany sa k nim majú vyjadriť do 4. mája.

Ak bude potvrdená predbežná dohoda, Gazprom sa vyhne pokute, ktorá by mohla dosiahnuť až 10 % jeho ročných tržieb. Dohoda ale ešte môže byť zmenená alebo úplne zrušená.

„Návrhy považujeme za pozitívne, ale je tu niekoľko nejasností, a pokiaľ nedostaneme odpovede včas, požiadame o predĺženie termínu,“ povedal Pavlov pred novinármi.

V zásobovaní domáceho trhu zemným plynom je Bulharsko na Rusku takmer stopercentne závislé.

Bulharsko, ktoré bude môcť v rámci súčasných dohôd ruský plyn vyvážať, podľa zdroja agentúry Reuters potrebuje vedieť presné kritéria pre určovanie cien plynu. Krajina bude žiadať aj záruky, že nebude oslabená jej pozícia tranzitnej krajiny pre túto surovinu. V súčasnosti Rusko dodáva cez Bulharsko 14 až 15 miliónov m3 zemného plynu ročne do Grécka a Turecka.

Podľa medzivládnej zmluvy o TurkStreame medzi Ruskom a Tureckom má však potrubie nového plynovodu popod Čierne more nahradiť tranzitsuroviny cez východný Balkán.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.