Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Bulharsko upustí od výstavby novej JE v Belene

Bulharský parlament schválil 1. júna 2011 energetickú stratégiu krajiny do roku 2020, v ktorej ráta aj naďalej s mierovým využívaním jadrovej energie, vrátane výstavby reaktorov s celkovým výkonom 2000 megawattov.

O JE Belene sa v stratégii konkrétne nehovorilo.

Bulharsko však avizovalo zámer predĺžiť prevádzku oboch reaktorov v JE Kozloduj. Tridsaťročná životnosť prvého z tamojších 1000-megawattových blokov vyprší v roku 2017, v prípade druhého o štyri roky neskôr.

Z bezpečnostných dôvodov muselo Bulharsko pre vstup do Európskej únie (EÚ) odstaviť v uplynulých rokoch štyri menšie reaktory v Kozloduji.

Bulharská vláda už skôr naznačila, že ak by musela pre nákladnosť projektu v Belene od neho odstúpiť, mohli by v Kozloduji vyrásť dva nové reaktory. Sofii sa však nepodarilo nájsť ani nového západoeurópskeho, ani severoamerického investora do projektu v Belene, ktorý vyvolával i kritiku ochranárov. Lokalita zvolená pre novú JE pri Dunaji severovýchodne od Sofie leží totiž v seizmicky aktívnej oblasti.

Zdroj: DPA

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.