Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Bulharsko udelilo pokutu dcérskym firmám EVN, ČEZ a Energo-Pro

Vo vyhlásení Komisie pre ochranu konkurencie sa uvádza, že spomínané spoločnosti zaviedli v Bulharsku prehnane vysoké ceny za využívanie nízkonapäťovej siete a obmedzili tak konkurenciu, čo sa dotklo koncových zákazníkov.

Najvyššiu pokutu dostal ČEZ, a to 558.446 leva (285.533 eur), druhú najvyššiu udelil úrad EVN (441.380 leva) a Energo-Pro dostal pokutu vo výške 167.256 leva.

Hovorkyňa ČEZ pre Reuters uviedla, že spoločnosť ešte nedostala rozhodnutie, a dodala, že český energetický gigant neporušil bulharské zákony ani pravidlá Európskej únie (EÚ), preto sa proti pokute odvolá na súde.

Aj Energo-Pro nemá ešte rozhodnutie bulharského úradu v rukách a tiež tvrdí, že žiadne pravidlá neporušil a zrejme sa tiež odvolá.

Stanovisko rakúskej firmy EVN sa zatiaľ agentúre nepodarilo získať.

Účty za elektrinu sú v Bulharsku, ktoré je najchudobnejším štátom EÚ, politicky veľmi citlivou záležitosťou. V roku 2013 viedli protesty proti vysokým cenám elektriny k pádu vtedajšej vlády.

(1 EUR = 1,9558 BGN)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.