Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
16. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bulharsko sa zúčastní na výstavbe plynovodu South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom podpísal s bulharskou energetickou spoločnosťou dohodu o výstavbe bulharskej časti plánovaného plynovodu South Stream. Odhadované náklady na výstavbu bulharskej časti plynovodu sú 3,3 mld. eur a vlastníci budú ruský Gazprom a bulharská štátna spoločnosť BEH. Bulharská strana má poskytnúť iba veľmi malú časť finančných zdrojov na jeho výstavbu. Bulharsko podmienilo svoju účasť na plánovanom projekte znížením cien dodávok plynu z Ruska, čomu Moskva vyhovela. Obe krajiny tak podpísali novú desaťročnú dohodu o dodávkach plynu platnú od roku 2013. Bulharský premiér Bojko Borisov povedal, že jeho krajina dostane od 1. januára 20-percentnú zľavu na ceny plynu. Presnú cenu však neuviedol.

South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Budovať ho ide firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Začiatkom novembra tohto roka sa Gazprom dohodol o výstavbe maďarskej časti plynovodu s maďarskou spoločnosťou MVM. Výstavba maďarskej časti v dĺžke 229 kilometrov má stáť 600 mil. eur. Plynovod by mal fungovať od 2015 a ročne prepraviť 63 mld. kubických metrov plynu. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.