Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Belene jadro protest - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest proti jadrovej elektrárni Belene v Bulharsku Foto: SITA/ AP Photo/Valentina Petrova
6. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bulharsko dočasne zastavilo projekt jadrovej elektrárne Belene

Dostavba jadrovej elektrárne Belene v Bulharsku sa opäť pozastavila. Projekt sa opäť naštartuje v júni tohto roku. Za ten čas chcú energetické spoločnosti analyzovať bezpečnosť nedostavanej jadrovej elektrárne. Bulharský energetický podnik NEK a ruská spoločnosť Atomstrojexport mali už teraz začať stavať dva bloky s výkonom 1000 MW.

Okrem prác na elektrárni sa odloží aj objednávka zariadení. Ešte v novembri sa pritom obe firmy dohodli, že projekt naštartujú do konca marca a nové bloky uvedú do prevádzky do roku 2017.

Oponenti Belene projekt kritizujú pre jeho vysokú cenu a upozorňujú, že zvýši už aj tak vysokú energetickú závislosť Bulharska na Rusku. Poukazujú taktiež na to, že elektráreň umiestnená na brehu Dunaja sa nachádza v silnej seizmickej zóne. NEK uviedla, že spolu s Atomstrojexportom urobia všetko pre splnenie akýchkoľvek nových bezpečnostných požiadaviek, ktoré medzinárodné a európske agentúry pre jadrovú energiu predložia.

Zatiaľčo európske vlády nariaďujú kvôli Japonsku hĺbkové preverovanie jadrových elektrární a niektoré dokonca odstavujú, Európske združenie jadrovej energetiky Foratom vyzvalo k upokojeniu situácie a varovalo pred zbrklými a iracionálnymi rozhodnutiami pod vplyvom strachu z havárie v japonskej elektrárni Fukušima.

Elektráreň v Belene na Dunaji mala pôvodne zahájiť prevádzku v roku 2014 a náklady na dostavbu sa v roku 2006 kedy Bulharsko vybralo na dostavbu Atomstrojexport, odhadovali na 4 mld. Eur. Projekt však brzdili cenové spory oboch partnerov a nízky záujem západných investorov. Cenové odhady sa medzitým postupne zvyšovali a podľa agentúry Reuters by konečná cena mohla dosiahnuť až 11 mld. Eur.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.