Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tankovanie paliva-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Nico Kaiser (licencia Creative Commons)
14. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bulharsko chce zastaviť kšeftovanie s pohonnými látkami

Bulharsko zintenzívňuje snahu zamedziť nelegálnemu kšeftovaniu s palivami. Na základe nového nariadenia sa musia všetky čerpacie krajiny v krajine napojiť na informačný systém ústredného daňového úradu. Ak sa tak nestane, zariadenia musia ukončiť svoju prevádzku.

Vládny krok prináša už prvé výsledky. Daňové orgány do včera (13.1.) uzavreli 123 čerpacích staníc, ktoré nesplnili toto nariadenie. Ďalších 146 z rovnakých dôvodov dobrovoľne ukončilo svoju prevádzku. Ide vôbec o prvú takúto akciu na bulharskom území, kde sa roky distribuovalo ilegálne veľké množstvo pohonných látok.

Bulharský minister financií Simenon Djankov si od novej úpravy sľubuje 300 miliónov leva (153 miliónov eur) navyše do štátnej pokladnice. Oficiálne zdroje uvádzajú, že v Bulharsku je v prevádzke okolo 3.200 čerpacích staníc s obratom 400 miliónov leva mesačne.

Hovorkyňa bulharského rezortu zahraničných vecí iba pred dvoma dňami v Sofii vyhlásila, že balkánska krajina bude technicky pripravená na vstup do schengenskej zóny v marci.

Dve vplyvné členské krajiny EU nesúhlasia so vstupom Sofie a Bukurešti do Schengenu. Nemecko a Francúzsko sa v decembri 2010 pokúsili zablokovať rozšírenie schengenskej zóny o Bulharsko a Rumunsko. Ako hlavný dôvod uvádzali neefektívnosť justičných systémov v týchto krajinách.

Súčasťou Schengenu sú momentálne všetky členské krajiny EÚ s výnimkou Veľkej Británie, Írska a Cypru, ako aj Rumunska a Bulharska. Na strane druhej, patria doňho aj nečlenské štáty EÚ – Island, Nórsko a Švajčiarsko.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.