Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrove reaktory
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ TVA Web Team (licencia Creative Commons)
12. apríla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bulharsko chce v Kozloduji inštalovať nový jadrový reaktor

Bulharský minister financií Simeon Ďankov uviedol, že vláda bude skúmať, či bude môcť v Kozloduji inštalovať reaktor pôvodne určený pre Belene, ktorý už zmontovala ruská spoločnosť Atomstrojexport. „Nový reaktor chceme postaviť  na komerčnom základe, bez vládnych garancií a bez peňazí daňových poplatníkov,“ povedal Ďankov.

Nový reaktor by mali uviesť do prevádzky zapribližne 10 rokov. Podľa ministerstva hospodárstva a energetiky bude momentálne Bulharsko hľadať strategického investora.

Experti na jadrovú energetiku sa podľa agentúry Reuters domnievajú, že inštalovať už postavený reaktor v Kozloduji bude mimoriadne ťažké. Ak by realizácia projektu bola príliš finančne alebo technicky nemožná, vláda rozmýšľa o predaji ruského reaktoru, povedali predstavitelia ministerstva energetiky.

Elektráreň v Belene, ktorej projekt vláda pre jeho nákladnosť a obavy z rizika zemetrasení zrušila minulý mesiac. Plánovaný inštalovaný výkon elektrárne mal byť 2.000 MW. Sčasti by jej produkciu mali pokryť nové elektrárne na zemný plyn.

Vláda tiež chce predĺžiť životnosť dvoch fungujúcich kozlodujských reaktorov, ktoré majú skončiť v rokoch 2017 a 2019. Ide o dva reaktory typu VVER-1000, ktoré tvoria piaty a šiesty blok elektrárne. Štyri prvé bloky s reaktormi VVER-440 muselo Bulharsko pred vstupom do Európskej únie odstaviť.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka:

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.