Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Budúcoročné ceny plynu pre domácnosti sú zatiaľ otázne

Budúcoročné ceny zemného plynu pre slovenské domácnosti sú zatiaľ otázne. Riaditeľ divízie obchodu s plynu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Dušan Randuška nechcel na stretnutí s novinármi prezradiť s akým cenovým návrhom tentokrát pôjdu na regulačný úrad. „Stále počítame. Neviem vám teraz povedať konkrétne číslo,“ povedal Randuška s tým, že chcú nastaviť cenu plynu pre domácnosti aspoň na takú úroveň, aby im vykryla náklady.

Podľa Randušku najviac ovplyvní budúcoročnú cenu plynu pre domácnosti už tradične vývoj ceny ropy Brent na svetových trhoch ako aj výmenný kurz eura a amerického dolára. „Od konca januára tohto roka je cena ropy Brent nad 100 dolárov za barel a rástla až do apríla pod vplyvom arabských udalostí,“ naznačil Randuška. Podľa SPP ročný priemer ceny ropy Brent vzrástol v tomto roku oproti minulému roku o 40 %. Euro sa oproti americkému doláru podľa výpočtov dominantného hráča na slovenskom trhu so zemným plynom v rovnakom období posilnilo o 6 %.

Pozitívne by mohla konečnú cenu plynu pre domácnosti ovplyvniť podľa Randušku liberalizácia trhu v tomto segmente. Okrem SPP už na slovenskom trhu s dodávkami zemného plynu pôsobí aj jedenásť alternatívnych dodávateľov. Aj preto by sa podľa Randušku mohla ukončiť regulácia ceny plynu pre domácnosti. 

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) ceny zemného plynu by mali byť v budúcom roku stabilné. „V oblasti plynárenstva v sieťových poplatkoch, to znamená preprava a distribúcia, dôjde k miernemu zníženiu ceny. Otázka je komodita. Keby sa totiž prepad kurzu eura voči doláru ukázal ako vytrvalý, tak to predpokladá zvýšenie ceny komodity ako takej. Ale pri súčasnom videní, to znamená, že tento stav nebude trvalý. Tak aj v dodávke plynu pre domácnosti neočakávame zdraženie, očakávame skôr stabilitu,“ povedal začiatkom októbra šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík.

Potom, čo sa domácnostiam zvýšili ceny zemného plynu v priemere o 4,47 % od začiatku tohto roka, zvýšili sa ceny plynu aj počas roka. Plyn pre domácnosti zdražel v tomto roku po druhýkrát od 20. júla, a to v priemere o 6,92 %. SPP pritom žiadal regulačný úrad o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od júla o takmer 8 %. Plynári požadovali zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj od septembra tohto roku, a to podľa regulačného úradu v priemere o vyše 30 %. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa však s návrhom SPP nestotožnil.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.