Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Budúcoročná cena elektriny sa vyvíja pozitívne

Budúcoročná cena elektriny sa vyvíja pozitívne. Plánované náklady na nákup všetkých druhov podporných služieb v budúcom roku totiž medziročne klesnú o 8 %. „Bude to mať priaznivý vplyv na koncovú cenu elektriny cez tarifu za poskytovanie systémových služieb (tvorí zhruba 6 % z celkovej ceny elektriny – pozn. red.),“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Miroslav Lupták. Regulačný úrad v súčasnosti nechce špekulovať o budúcoročnej cene elektrickej energie. „To sa teraz nedá povedať, cenové konania bežia, ale nejaký dramatický nárast neočakávame,“ konštatoval Lupták.

Pozitívne sa vyvíja aj cena za distribúciu, ktorá sa podieľa na koncovej cene elektriny pre domácnosti v priemere 28 percentami. Spoločnosť ZSE distribúcia, ktorá pôsobí na západnom Slovensku, totiž už podala regulačnému úradu návrh na zníženie ceny za distribúciu. „Podali sme cenový návrh, čo sa týka ceny distribúcie na rok 2012. Návrh ceny reprezentuje mierny pokles ceny na všetkých napäťových úrovniach,“ prezradil pre portál energia.sk vedúci úseku regulácie skupiny ZSE Marián Kapec.

Pozitívne by mal budúcoročné ceny elektrickej energie ovplyvniť aj fakt, že výroba elektriny z fotovoltických elektrární nedosiahla podľa regulačného úradu plánovanú výšku. „Je nižšia približne o 25 %,“ spresnil regulátor. Celkový inštalovaný výkon všetkých fotovoltických zdrojov mal dosiahnuť 478 megawattov (MW). Nižšia výroba elektriny zo slnečných elektrární by sa mohla podľa regulátora prejaviť v znížení tarify za prevádzkovanie systému asi o 12 %, čo by znamenalo pokles koncovej ceny elektriny približne o 1,5 %. Tarifa za prevádzkovanie systému tvorí zhruba 10 % z celkovej ceny elektrickej energie. Tú tvorí ešte veľkoobchodná cena elektriny (46 % z celkovej ceny elektriny), tarifa za straty pri distribúcii (8 %) a odvod do Národného jadrového fondu (2 %).

Ceny elektriny sa naposledy menili pre domácnosti od nového roka, keď sa v priemere zvýšili o 4,82 %. Koncové ceny elektriny v segmente veľkoodberateľov úrad už nereguluje. Dôvodom zvýšenia tohtoročných cien elektriny pre domácnosti boli najmä náklady na podporu tzv. zelenej elektriny, ktoré mali podľa predpokladov regulačného úradu stúpnuť o 527 %. Zelenú energiu podporujú domácnosti v cenách elektriny cez tarifu za prevádzkovanie systému.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.