Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarna elektráreň-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Najväčšia solárna elektráreň na svete. Foto: TASR/AP Photo/Solar Systems
5. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Budúcnosť najväčšej solárno-tepelnej elektrárne je nejasná

V púšti blízko Las Vegas sa začínajú črtať obrysy masívnej solárnej tepelnej elektrárne Ivanpah. Projekt oaklandskej spoločnosti BrightSource za 2,2 mld. dolárov zaberá vyše 3.600 akrov pôdy. Po ukončení výstavby bude inštalovaný výkon elektrárne 370 MW a pôjde o najväčšiu solárno-tepelnú elektráreň na svete.

Spoločnosť BrightSource predložila návrh projektu v lete 2007. Schválenie trvalo tri roky. Výstavbu dočasne spomalilo aj premiestňovanie ohrozených púštnych korytnačiek, tých bolo viac, než sa predpokladalo. Elektráreň bude vyrábať elektrinu pomocou zrkadla, kde sa sústredí slnečné žiarenie pre ohrev vody a parné turbíny. Ukončenie výstavby investor plánuje v priebehu budúceho roka.  sa teraz očakáva, že bude dokončená v budúcom roku.

Postupne, ako sa blíži ukončenie výstavby, začína byť budúcnosť solárnych elektrární neistá. To je z časti preto, že ceny solárnych panelov sa v priebehu posledných rokov rapídne znížili a aj niekoľko spoločností upustilo už od plánov vybudovať solárne tepelné elektrárne. Ustúpili elektrárňam, ktoré využívajú len solárne panely.

Napriek tomu solárna tepelná elektráreň má v porovnaní s iba fotovoltaickými minimálne jednu výhodu: vyprodukované teplo možno ľahko skladovať, takže elektrinu možno generovať aj po západe slnka a elektrinu možno dodávať do siete vtedy, keď je potreba.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.