Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
25. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Budúcnosť fotovoltiky bude v rozširovaní malých inštalácií

„Dostávame sa do štádia, že o solárne inštalácie sa začnú zaujímať skôr malí inštalatéri, tí, ktorí majú k dispozícii strechy a obvodové plášte budov a majú spotrebu zodpovedajúcu približne objemu vyprodukovanej elektriny,“ uviedol Jurčík.

„Nemyslím si, že by bolo správne riešenie, aby sme budovali naďalej veľké solárne elektrárne, ako sme ich budovali doteraz – s výkonom niekoľkých megawattov, spájali ich do celkov a potom mali problémy s reguláciou siete. Malé drobné systémy nie sú náročné na reguláciu ani zďaleka tak, ako by sa zdalo,“ spresnil.

Konštatoval zároveň, že začiatkom budúceho roka bude výkupná cena energie pochádzajúcej zo slnka nižšia. „To je prvý dôkaz toho, že výkupná cena solárnej elektriny postupne klesá z úrovne približne 43 eurocentov za kilowatthodinu na budúcich 20 eurocentov za kilowatthodinu od 1. januára 2012,“ informoval. V súčasnosti je výkupná cena na úrovni približne 26 eurocentov za kilowatthodinu a trend poklesu ceny bude pokračovať ďalej.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.