Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
13. novembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Budúcnosť biopalív je vraj ohrozená

Budúcnosť biopalív v Európskej únie je vraj ohrozená. Myslí si to slovenské Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB). Združeniu sa nepozdáva nová iniciatíva Európskej komisie. Tá totiž v oblasti výroby a používania biopalív navrhla, aby sa polovica biopalív od roku 2020 vyrábala už len z odpadových surovín, a nie z poľnohospodárskych plodín, ako to je v súčasnosti. „Považujeme to za nepremyslený experiment. Výsledkom môže byť výrazné poškodenie priemyslu biopalív a zastavenie rozbehnutého procesu rozvoja tejto oblasti,“ uviedol predseda výkonného výboru Združenia pre výrobu a využitie biopalív Róbert Spišák.

V súčasnosti platí v Európskej únii smernica, že do roku 2020 má byť v každom litri benzínu a nafty 10 % biopalivovej zložky. „Nový návrh komisie chce presadiť, aby v roku 2020 tvorili polovicu zo stanovených 10 percent biopalivá druhej generácie, ktoré sa majú vyrábať z odpadových surovín. Problém je v tom, že tieto biopalivá ešte nie sme schopní komerčne vyrábať a takmer na sto percent to bude platiť aj v roku 2020,“ vysvetlil Spišák. Združenie upozorňuje, že prípadná praktická aplikácia smernice by viedla k úplnému zastaveniu investícií do biopalív.

Združenie vidí za novým návrhom Európskej komisie v oblasti výroby a používania biopalív lobing potravinárov. „Komisia ukazuje, ako ľahko podlieha lobingu. Potravinári sa snažia ospravedlniť rastúce ceny potravín tvrdením, že je to spôsobené rastúcou spotrebou poľnohospodárskych produktov zo strany výrobcov biopalív. A to nie je pravda,“ konštatoval Spišák. V tomto roku budú podľa združenia na výrobu etanolu v Európskej únii použité 3 milióny ton kukurice a 4,5 milióna ton pšenice. V prípade pšenice ide o 1,5 percenta celkovej produkcie obilnín v EÚ.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.