Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Budúci týždeň začne demolácia chladiacich veží atómky V1 v Bohuniach

Bloky atómovej elektrárne Bohunice V1 boli do prevádzky uvedené v roku 1977. Začiatkom júna sme informovali o tom, že Úrad jadrového dozoru dal spoločnosti JAVYS súhlas na rozobratie štyroch chladiacich veží V1. Ich likvidáciu musí štátna firma stihnúť do konca roka 2018, kedy platnosť povolenia vyprší.

Výška každej veže je 120 metrov a priemer základne je 84,4 metra. Veže majú plášť z monolitického železobetónu s hrúbkou 15 až 60 cm. Po obvode sú podložené na 52 miestach šikmými stojkami, ktoré vytvárajú otvory pre prúdenie vzduchu.

Samotná realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží od hornej časti objektu postupne po jednotlivých etapách. Odstrel veží trhavinou pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nebol z bezpečnostných dôvodov povolený.

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť DESPE S.p.A. Náklady na projekt vo výške 9 miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom medzinárodného fondu BIDSF, ktorý administruje Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží bude určený na ďalšie priemyselné využitie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.