Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
12. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Budúci rozpočet EÚ pamätá aj na odstávku jadrových elektrární

Zasadnutie Rady bolo venované príprave budúcej finančnej perspektívy EÚ pre obdobie 2014-2020 a v rámci rokovaní sa vôbec prvýkrát do textu novej verzie o budúcom rozpočte dostala aj citlivá záležitosť odstavovania reaktorov jadrových elektrární, uviedol Javorčík.

„Z nášho pohľadu je dôležité to, že dánske predsedníctvo v EÚ už zahrnulo do tohto návrhu aj otázku financovania odstavenia jadrových elektrární vrátane Jaslovských Bohuníc,“ spresnil slovenský diplomat. Javorčík dodal, že text, ktorý sa vôbec prvýkrát ocitol v návrhu budúceho rozpočtového obdobia únie, je dobrým základom pre to, aby sa v ďalších fázach rokovaní už dalo diskutovať aj o konkrétnych číslach, a teda o reálnej podpore EÚ pre odstávku reaktorov v Jaslovských Bohuniciach.

„Toto očakávame až na jeseň. Diskusiu o konkrétnom finančnom vyjadrení. Zatiaľ v návrhu absentujú čísla, ale dôležité je, že sa vytvoril základ na to, aby sa vôbec o tom dalo rokovať,“ upozornil Javorčík. Dodal, že finančná otázka bude riešená neskôr, na úrovni ministrov a predsedov vlád, pričom je veľká snaha, aby sa to doriešilo ešte do konca tohto roku, v rámci nastupujúceho cyperského predsedníctva v EÚ.

Z hľadiska slovenských záujmov pri zostavovaní budúceho rozpočtového obdobia únie je podľa Javorčíka zaujímavá aj započítateľnosť DPH pri projektoch financovaných zo štrukturálnych fondov EÚ. To podľa neho uľahčí samotné čerpanie finančných prostriedkov a bude mať dosah na celkové príjmy rozpočtu z kohéznej politiky.

„To je to, čo sme dlhodobejšie presadzovali, spolu s ďalšími členskými krajinami zo Skupiny priateľov kohézie,“ upozornil Javorčík. A dodal, že Slovensko opätovne zdôraznilo význam a prioritu, ktoré kladie pre pokračovanie silnej kohéznej politiky. Vzhľadom na to, že to je zásadný investičný nástroj pre investície do oblasti infraštruktúry, vedy a výskumu, vzdelávania a sociálnych vecí.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.