Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina v prístave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mrpbps (licencia Creative Commons)
25. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Budúca ťažba plynu v Nórsku je otázna

Nórsko potrebuje nové náleziská zemného plynu. Ťažba pri súčasnom tempe, ročnom objeme 100 mld. m3 môže vydržať ešte 10 rokov, informoval Brian Bjordal, riaditeľ energetickej spoločnosti Gassco. „Potom však veci vyzerajú neistejšie,“ uviedol pre portál upstreamonline. K podobnému záveru dospel vo svojej štúdii aj profesor Kjell Areklett. Podľa neho, produkcia po roku 2020 rapídne klesne.

V súčasnosti je Nórsko tretím najväčším svetovým exportérom zemného plynu.

Ťažba uhľovodíkov v krajine zintenzívnela najmä po tom, ako začala klesať produkcia ropy v Severnom mori, píše upstreamonline. Ťažba ropy dosiahla v Nórsku maximum ešte v roku 2000. Aj v tomto roku vláda očakáva pokles o ďalších 6 %. Zisky z petrochemického priemyslu pritom tvoria takmer štvrtinu štátneho rozpočtu.

Rozširovanie produkcie v Nórsku môže spomaliť najmä vývoj svetových cien. Cena plynu klesá v dôsledku zvýšenej produkcie z bridlicových ložísk v USA a čoraz väčšiemu objemu obchodu so skvapalneným plynom LNG. Najväčšia nórska energetická spoločnosť Statoil vo februári ohlásila škrty v objeme výroby. Dôvodom podľa firmy je to, že cena nórskeho plynu klesla za prvý štvrťrok o približne 35 %. V roku 2010 zároveň klesla aj cena zemného plynu v USA o 27 %.

Druhým problémom Nórska je nachádzanie nových ložísk. Severné more je už takmer úplne preskúmané a výskum v Barentsovom mori doteraz nepriniesol žiadne úspechy, tvrdí Arekletta. Väčšie ložiská podľa Norwegian Petroleum Directorate existujú v Lofotskej oblasti, kde však firmy len veľmi nepravdepodobne získajú povolenie na ťažbu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.