Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výskum
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
22. apríla 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Budú nám raz elektrinu vyrábať baktérie?

Už niekoľko rokov sa skúma možnosť posunúť tradičný ekologický proces fermentácie biomasy smerom k fotosyntéze, pri ktorom živé organizmy využívajú slnečnú energiu a oxid uhličitý. Najčastejšie sa pritom skúmajú riasy, ktoré by sa mohli využívať na výrobu elektriny, ale tiež ako biometán s uplatnením v doprave. Výroba bioelektriny mikroorganizmami by tak mohla byť v budúcnosti ďalším typom obnoviteľného zdroja energie.

Tímu americko-kórejských inžinierov sa podarilo prvýkrát pripojiť deväť biologicko-solárnych článkov so sinicami (cyanobaktériami) na panel a vyrábať z nich elektrinu. Ide zatiaľ len o pár mikrowattov, podľa vedcov je to však dôležitý krok v evolúcii bakteriálnej energie.

Autor: Seokheun „Sean“ Choi

„Po tom, čo sa stane funkčný biosolárny panel dostupným, mohol by sa stať permanentným zdrojom elektriny  pre dlhodobé zásobovanie malých bezdrôtových telemetrických systémov a tiež bezdrôtových senzorov používaných v odľahlých miestach, kde je nepraktické časté vymieňanie batérií,“ uviedol Seokheun Choi, profesor na Binghamton University v New Yorku a spoluautor nedávno publikovanej štúdie.

Deväť článkov na paneli vyrábalo elektrinu celkovo až 60 hodín, v 12-hodinových cykloch dňa a noci. Podarilo sa im vyprodukovať 5,59 mikrowattov, čo je zatiaľ najviac spomedzi všetkých obdobných biosolárnych článkov.  

Typický fotovoltický panel na streche domu sa skladá zo 60 článkov v konfigurácii 6×10 a má výkon 200 W. Sinicové články zo spomínaného výskumu by v obdobnej konfigurácii vyprodukovali len asi 0,00003726 W. Nejde teda zatiaľ o veľmi efektívny spôsob výroby elektriny, za to významný krok pri bakteriologickom výskume.

„Metabolickým procesom siníc a rias zatiaľ rozumieme len čiastočne a kvôli ich značne nízkej hustote elektriny a nízkej energetickej účinnosti nie sú vhodné pre praktické aplikácie. Je preto treba dodatočný výskum na vyjasnenie metabolizmu baktérií a potenciálu výroby energie pre biosolárne aplikácie,“ uviedol Choi.

Nejde však o ojedinelý výskum biosolárnych buniek. Na výrobe elektrického prúdu z proteínových fotosystémov siníc pracujú napríklad aj na nemeckej univerzite v Bochume.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.