Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. mája 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Budovanie liniek vysokého napätia v Nemecku zaostáva tri roky

Zaostávanie výstavby prenosových liniek súvisí so zásadnou zmenou schválenou v roku 2016. Energia sa nebude prepravovať nadzemnými vedeniami, ale káblami uloženými v zemi.

Pôvodne sa plánovali tri prenosové linky v celkovej dĺžke 7700 km. Z projektu je zatiaľ dokončených 850 km.

Výstavba pozemných vedení vysokého napätia narážala na veľký odpor verejnosti. Vláda sa domnieva, že prechodom na prenos elektrickej energie podzemnými káblami zmení postoj ľudí k trasám.

Proti nadzemným linkám dôrazne protestoval aj bavorský ministerský predseda Horst Seehofer. Označil ich za „monštrá“.

Uloženie káblov do zeme bude o niekoľko miliárd eur drahšie, ale umožní to spojiť sever a juh krajiny priamočiarejšie. Šéf Spolkovej elektrizačnej prenosovej agentúry Jochen Homann dnes v Bonne uviedol, že sa zásadná zmena postoja verejnosti k linkám očakáva, keď sa po odpojení posledného jadrového bloku úplne dobuduje aj prenosová sieť.

K jej výstavbe sa odmietavý postoj verejnosti začal meniť, keď sa rozhodlo, že sa elektrická energia bude prenášať pod povrchom. Homann zdôraznil, že to ospravedlňuje aj vyššie náklady na druhý variant splnenia úlohy. „Bez položenia káblov do zeme by sme sa vôbec nepohli z miesta,“ konštatoval.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.