Budovanie jadrových blokov v Európe je slabé, ale inde zažíva boom
V porovnaní s 80. rokmi minulého storočia je to málo. V roku 1984 pripojili na sieť 15 blokov a o tri roky ešte 13. V poslednom desaťročí 20. storočia sa uvádzal do činnosti najmenej jeden ročne.
Na začiatku milénia výstavba jadrových elektrární v Európe takmer ustala. Štiepnu reakciu v celkom novom reaktore naposledy energetici spustili v roku 2007 v druhom bloku elektrárne Cernavoda v Rumunsku. Odvtedy do štatistiky nepribudol ani jeden záznam, hoci podľa pôvodných plánov mali byť najmenej štyri. Ich dokončenie sa však niekoľkokrát odsunulo.
IDNES píše, že najnovší reaktor sa dokončuje na Slovensku, v Atómových elektrárňach Mochovce (EMO). Má to byť v roku 2017 alebo 2018. Buduje sa od roku 1987, ale pre nedostatok financií boli práce zastavené a na diele sa pracuje od roku 2008. Stavbu rozhýbal nový vlastník Slovenských elektrární, taliansky Enel.
EMO mali stáť pôvodne 2,8 miliardy eur. Zatiaľ sa ráta s tým, že konečný účet sa vyšplhá na 4,8 miliardy eur. Pre Enel bol blok prekliatím. Teraz s ním skúsi šťastie holding Daniela Křetínskeho, ktorý sa dohodol s Talianmi na predaji Slovenských elektrární.
Doslova odstrašujúcim príkladom pre všetkých záujemcov o nové jadrové bloky sa však stala fínska elektráreň Olkiluoto 3. Fíni mali totiž z nového bloku svietiť už pred takmer šiestimi rokmi. Nie je isté, čí sa náklady na ňu zastavia na sume 8,5 miliardy eur. Aj v tom prípade by bola o 300 % vyššia, než za ktorú ju mala francúzska Areva postaviť.
Elektráreň Olkiluoto pochovala slávu Arevy a jej nový jadrový reaktor EPR, ktorý sa ešte nikde nepodarilo uviesť do prevádzky. Povesť firmy nezachraňuje ani stavba bloku na domácej pôde vo Flamenville. Aj tento blok mal byť prifázovaný na sieť už dávnejšie. Jeho cena bude okolo 10,5 miliardy eur, hoci mal stáť pôvodne za tretinu sumy.
Novým členom jadrového klubu má byť len Bielorusko. V roku 2013 tam začali budovať dva bloky jadrovej elektrárne Ostrovets. Termín dokončenia, rok 2020, stále platí. Predpokladané náklady okolo 9 miliárd eur ešte neexplodovali do astronomickej výšky. Realizácia projektu nie je ani v polovici harmonogramu.
Na rozdiel od Európy sa v iných častiach sveta jadru stále darí. V Číne sa podľa Svetovej správy o stave jadrového výskumu buduje 24 blokov, v Rusku 8, v Indii 6, v USA 5 a v Kórejskej republike 4.
Výhľadovo by sa malo postaviť šesť blokov v Európe, vo Veľkej Británii, Maďarsku, Fínsku a Litve.
Zlé skúsenosti s francúzskou Arevou neodradil Fínov od objednávky výstavby novej elektrárne Hanhikivi. V polovici januára sa začal projekt realizovať výkopovými prácami. Na rozdiel od projektu Olkiluoto dodá technológiu ruský Rosatom.
Copyright © TASR 2016