Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
11. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Budovanie domových kotolní už nie je výhodné

Budovanie domových kotolní už nie je v súčasnosti výhodné. Maloodberatelia už totiž stratili oproti veľkoodberateľom výhodu v podobe lacnejšieho zemného plynu, pomocou ktorého teplo vyrábajú. „Čo sa týka individuálneho odpájania od centrálneho zásobovania teplom dochádza k útlmom, a to najmä kvôli tomu, že pre veľkoodberateľov plynu, teda pre výrobcov tepla, sú dané lepšie ceny plynu ako pre maloodbery,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Výrobcovia tepla v poslednom období už zaznamenali návrat bytových domov, ktoré sa v minulosti od centrálneho zásobovania tepla odpojili a zakúpili si, neraz aj vďaka dlhoročným úverom, spoločný domový kotol. „Kto si urobí serióznu ekonomickú a technickú analýzu zistí, že budovanie malých domových kotolní už nie je výhodné,“ zdôraznil Obšivaný. Najväčší boom v odpájaní sa bytových domov od centrálneho zásobovania teplom bol v uplynulom desaťročí.

V súčasnej dobe je podľa teplárov trh v centrálnom zásobovaní tepla pomerne stabilný. „Problémom sú však priemyselné odbery, ktoré reagujú na ekonomickú krízu, zatvárajú prevádzky, respektíve ich dočasne pozastavujú a počas regulačného obdobia sú veľké výkyvy v odbere tepla, čo spôsobuje problémy najmä v oblasti fixných nákladov výrobcov tepla,“ konštatoval Obšivaný.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.