Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lietavská Lúčka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ZŠ Lietavská Lúčka
27. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Budova ZŠ v Lietavskej Lúčke dnes spotrebuje o 75 % zemného plynu menej

V budove základnej školy v Lietavskej Lúčke sa renováciou a zateplením podarilo znížiť spotrebu zemného plynu o 75 percent. Z pôvodných viac ako 284 tis. kWh tepelnej energie dnes na vykurovanie komplexu a ohrev vody stačí 71 tis. kWh za rok.

Starosta Lietavskej Lúčky Marian Sliviak dnes spresnil, že renovácia zahŕňala predovšetkým opravu a modernizáciu systému vykurovania, zateplenie budovy a výmenu okien. Budova sa postavila ešte v roku 1962 a od tej doby sa zásadne neupravovala. Sliviak doplnil, že úspora nákladov na energiách je viditeľná.

V rámci rekonštrukcie systému vykurovania sa inštalovali i obnoviteľné zdroje energie. Budova dnes využíva slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Renovácia školy, ktorú navštevuje 245 žiakov z troch obcí, prebiehala v období 2007 – 2009.

Podľa odhadov, na Slovensku má potenciál pre výrazné úspory energií približne 600 budov škôl. Ak by sa ich podarilo všetky zatepliť a renovovať, ročná „spotreba plynu na vykurovanie by sa mohla znížiť o približne 23,4 mil. m3. To by zodpovedalo úspore približne 10 mil. eur každý rok,“ odhadol Joachim Meyer zo spoločnosti BASF.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.