Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bude mať Poľsko svoju prvú atómovú elektráreň?

Projekt sa má realizovať v na území komúny Choczewo alebo Gniewino a Krokowa v Pomoranskom vojvodstve na severe krajiny. Dve z uvažovaných lokalít sa nachádzajú priamo na morskom pobreží. Lokalita Żarnowiec sa nachádza pri rovnomennom jazere asi 10 km od Baltského mora, pričom sa v nej nachádzajú zvyšky opusteného staveniska jadrovej elektrárne zo sovietskej éry.

Na základe vykonaných analýz trhu a výsledkov predbežného dialógu sa uvažuje buď o použití technológie s tlakovodným reaktorom (PWR), varným reaktorom (BWR) alebo ťažkou vodou chladeným a moderovaným reaktorom (PHWR ), a to buď s otvoreným alebo uzavretým chladiacim systémom. V závislosti od zvolenej technológie sa plánuje, že zariadenie vyrobí 9 až 28 TWh elektrickej energie ročne.

Na Enviroportáli je aktuálne zverejnená Správa o určení rozsahu posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktorá je čiastočne preložená do slovenčiny, čiastočne v angličtine.

Novovzniknutá poľská vláda pritom zatiaľ oficiálne nedeklarovala zámer pokračovať v projekte výstavby jadrovej elektrárne. Podľa poľských médií sa špekuluje, že sa projekt zmrazí alebo sa politici priklonia k rozvoju tzv. malých modulárnych rýchlych reaktorov, čím by sa znížili náklady rozvoja jadrovej energetiky v krajine. Vládna strana Právo a spravodlivosť sa však primárne chce zamerať na dokončenie LNG terminálu vo Świnoujście, výstavbu druhého LNG terminálu a na modernizáciu a zachovanie uhoľného odvetvia. PGE by navyše pre projekt rada získala podporu vo forme finančných garancií.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.