Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bude EPH pánom slovenskej energetiky?

Favoritom Talianov je nateraz Energetický a průmyslový holding, ktorý má aktuálne v rámci časovo obmedzených exkluzívnych rokovaní prístup ku všetkým dátam o Slovenských elektrárňach. Niežeby EPH, už zbehlé v slovenskej energetike, nemalo na pozadí množstva nedávnych káuz ohľadom predraženej dostavby Mochoviec, niekoľkomesačnej kontroly NKÚ vo firme, prevzatia Gabčíkova do rúk štátu či prepúšťania vo Vojanoch dostatočný obraz o tom, ako to u nás (ne)funguje. 

Na Slovensku ako doma

Napokon pri pohľade na hospodárske výsledky EPH už skupinu napriek jej oficiálnemu sídlu ani nie je možné nazvať českou firmou. Posledné dva roky približne polovica tržieb EPH pochádza zo Slovenska. Konkrétne čísla za minulý rok ukazujú, že tržby EPH z aktivít na Slovensku prekročili dve miliardy eur, čo bolo viac než dvojnásobok ako na „domácom“ českom trhu. Hoci väčšina (1,1 miliardy eur) pochádzala z plynárenstva – najmä zo ziskovej prepravy a distribúcie plynu. Vďaka akvizícii SSE v decembri 2013 však u nás holding vlani dobre zarobil aj v segmente elektriny – tržby prekročili 913 miliónov eur. 

Tandem EPH a štátu v SPP Infrastructure a v Stredoslovenskej energetike ukazuje, že českí manažéri sa s vládou dokážu v spoločných podnikoch dohodnúť a pri vidine perspektívnych ziskov vedia prižmúriť oko nad sociálnymi záujmami svojho partnera. Štát je už teraz minoritným akcionárom v Slovenských elektrárňach a odchádzajúcemu Enelu stiahnutie sa zo Slovenska pred dokončením domácej úlohy v Mochovciach priam znemožnil. 

Vláda vôbec neskrýva snahu posilniť svoju pozíciu v strategickom podniku. Lenže bez oficiálneho poradcu zatiaľ nemá jasno, respektíve nechce prezradiť svoju pozíciu vo finálnych jesenných rokovaniach medzi Enelom a budúcim akcionárom, ani možné podmienky, ktoré by si pred definitívnym privítaním nového partnera ešte rada dohodla.

Najmenšie zlo?

Približne pred rokom panovali obavy z príchodu ruského investora, ktorý by bol hlavne z pohľadu vnímania bezpečnostných rizík skôr neželaným partnerom. S postupom času svoj záujem o elektrárne prehodnotil ďalší seriózny konkurent EPH z Česka – ČEZ. 

Záväznú ponuku naopak podalo konzorcium Slovnaftu a maďarského MVM. Napriek regionálnemu príbuzenstvu a skúsenostiam MVM s prevádzkou ruských jadrových reaktorov by sa posilnenie maďarského vplyvu v slovenskej energetike mohlo vláde tiež vypomstiť. Najmä ak by sa v rámci predvolebnej kampane roznietili nacionalistické vášne.

Karty v hre o podiel Enelu napokon zamiešala ešte čínska jadrová spoločnosť CNNC, ktorá si priamo na Slovensku urobila hĺbkovú previerku elektrární a predstavila svoje plány minoritnému akcionárovi v elektrárňach. Neznámy, ale kapitálovo silný a horlivý ázijský investor, ktorý by sa rád etabloval na európskych trhoch, môže stále aj na pozadí prebiehajúcich exkluzívnych rokovaní slúžiť ako záloha s potenciálne zaujímavou ponukou v šuplíku.

Kým nie je dohodnuté všetko

Bez podpísania záväznej dohody predsa nič nie je isté a v hre je stále niekoľko scenárov. Enel síce oficiálne predáva celý svoj podiel v Slovenských elektrárňach, ale v prvom kroku, t. j. do konca tohto roka, mu postačí zbaviť sa menšej časti akcií. Ideálne tak, aby im majetok na Slovensku viac nezvyšoval dlh, uspokojil nového investora aj slovenskú vládu a aby po dostavbe Mochoviec a predaji zvyšných akcií mohli Taliani odísť s relatívne čistým štítom. S prebiehajúcimi súdnymi spormi či arbitrážou vo Viedni to síce také ľahké nebude, ale hlavný záväzok – dokončiť 3. a 4. blok v Mochovciach – by pred ukončením druhej etapy predaja naplnili. 

Nech už sa Taliani s dostavbou pasujú akokoľvek, vyvolené EPH sa v celom svojom širokom portfóliu aktivít tiež nemôže pochváliť jediným dobudovaným či prevádzkovaným jadrovým blokom. 

Poslednou bodkou v ságe predaja podielu Enelu v elektrárňach bude napokon odklepnutie transakcie Bruselom. Európska komisia síce môže presun povedzme dvadsiatich percent akcií prejsť mlčaním a zaznamenať ho len jedným okom, no pri zmene polovičného podielu si už podrobne preklepne možnú koncentráciu na slovenskom i stredoeurópskom trhu a preverí dodržiavanie pravidiel unbundlingu tak, aby riadenie nad výrobou, distribúciou i dodávkou elektriny nebolo v rukách jednej finančnej skupiny. 

Text vychádza 26.8. aj v tlačenom vydaní Denníka N.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.