Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Brusel vydal odporúčania pre krajiny EÚ k ťažbe bridlicového plynu

Odporúčanie by malo pomôcť všetkým členským štátom, ktoré plánujú použiť túto metódu, riešiť zdravotné a environmentálne riziká a zlepšiť transparentnosť pre občanov. Znamená to takisto vytvorenie rovnakých podmienok pre priemysel a jasnejšieho rámca pre investorov.

Komisia spolu s týmto odporúčaním vypracovala aj oznámenie, ktoré zohľadňuje príležitosti a výzvy spojené s používaním „frakovania“ na ťažbu uhľovodíkov. Oba dokumenty sú súčasťou širšej iniciatívy EK s cieľom zaviesť integrovaný rámec politiky v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030.

„Bridlicový plyn vzbudzuje v niektorých častiach Európy nádeje, no je aj zdrojom obáv verejnosti. Na výzvy na prijatie opatrení reaguje komisia vypracovaním zásad, ktoré členským štátom odporúča dodržiavať v záujme riešenia environmentálnych a zdravotných problémov a poskytnutia istoty, ktorú potrebujú prevádzkovatelia a investori,“ vysvetlil iniciatívu exekutívy EÚ eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.

Odporúčanie je založené na existujúcich právnych predpisoch EÚ a dopĺňa ich tam, kde je to potrebné. Komisia vyzýva členské štáty najmä na včasné plánovanie rozvoja a vyhodnotenia možných kumulatívnych účinkov ešte pred udelením licencie; na dôkladné posúdenie environmentálnych vplyvov a rizík; na zabezpečenie toho, aby integrita vrtu vyhovovala štandardom najlepších postupov; na kontrolu kvality miestnej vody, ovzdušia a pôdy ešte pred začatím prevádzky.

Takisto sa v odporúčaniach hovorí o potrebe kontroly emisií v ovzduší, vrátane emisií skleníkových plynov, o zachytávaní týchto plynov, informovaní verejnosti o chemických látkach, ktoré sa používajú v jednotlivých vrtoch a o uplatňovaní najlepších postupov počas celého projektu.

Komisia vyzvala členské štáty, aby tieto zásady zaviedli do šiestich mesiacov a od decembra 2014 výkonný orgán EÚ každoročne informovali o opatreniach, ktoré prijali. Brusel bude zavedenie tohto odporúčania monitorovať prostredníctvom verejne dostupnej hodnotiacej tabuľky, ktorá bude porovnávať situáciu v rôznych členských štátoch.

Účinnosť tohto postupu preskúma EK o 18 mesiacov.

V súvislosti s dnešným oznámením o bridlicovom plyne sa pred budovou EK zišlo niekoľko desiatok predstaviteľov mimovládnych organizácií z Rumunska, ktorí verejne protestovali proti ťažbe bridlicového plynu v ich krajine, kde sa o to pokúšajú americkí investori. S odkazom „Odmietame bridlicový plyn!“ sa snažili upozorniť európskych činiteľov na ekologické riziká spojené s touto metódou ťažby plynu. Podľa ich stanoviska ťažba bridlicového plynu je „zločinom proti ľudskosti.“

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.