Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TV Televízor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / skippyjon (licencia Creative Commons)
28. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Brusel: Televízory spotrebujú 10 % elektriny, treba ich označovať

Televízne prijímače by sa podľa miery spotreby energie mohli v budúcnosti označovať písmenami podobne, ako sa označujú niektoré typy výrobkov z radu bielej elektroniky. Navrhuje to Európska komisia.

Priemerná európska domácnosť zaplatí asi 10 % z účtu za elektrickú energiu pre pozeranie televízneho prijímača. Preto by podľa Bruselu bolo pre spotrebiteľov užitočné, keby vedeli, do ktorej z tried na škále A – G zariadenie patrí. Resp. vzhľadom na nedávno schválenú smernicu o označovaní a faktu, že 90 % elektrických spotrebičov v EÚ spadá do triedy A, do niektorej z nových tried od A+ po A+++.

Vyznačenie príslušnej energetickej triedy by sa malo nachádzať na samotnom televíznom prijímači, ale i na tých reklamných materiáloch a v tých spotoch, kde sa spomína predajná cena zariadenia.

Oettinger: Poznať energetickú účinnosť je užitočné

„Energetické štítky orientujú trh k výrobkom s vysokou energetickou účinnosťou, čo je významný príspevok k dosiahnutiu európskych cieľov v oblasti energetickej účinnosti, konkurencieschopnosti a klímy,“ vyhlásil komisár pre energetiku Günther Oettinger. „Súčasne pomáhajú šetriť peniaze spotrebiteľom,“ doplnil.

Hovorkyňa komisára Oettingera pripustila, že spotrebiče vo vyššej energetickej triede bývajú spravidla drahšie. Na druhej strane, komisár však dementoval dohad, že by mali niektoré televízory zdražieť v dôsledku označovania energetickým štítkom.

Televízory nie sú zďaleka posledné

V budúcnosti by sa mohla skupina elektrospotrebičov, ktoré sa označujú energetickou triedou, rozšíriť i o ďalšiu čiernu elektroniku, doplnila komisárova hovorkyňa. Podľa nej by sa mohli štítky v blízkej budúcnosti aplikovať na domáce svietidlá alebo sušičky.

Domáca elektronika, ktorá sa dnes označuje energetickými štítkami, tvorí asi tretinu spotreby energií v priemernej európskej domácnosti.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.