Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Brusel spustil konzultáciu k ďalším projektom spoločného záujmu

Európska komisia včera otvorila verejnú konzultáciu o infraštruktúrnych energetických projektov, ktoré sa budú môcť aj v budúcnosti pýšiť statusom PCI. Konzultácia trvá do 19. júna.

Zoznam prioritných projektov sa aktualizuje každé dva roky. Nariadenie EK s platným zoznamom PCI bolo publikované v Úradnom vestníku v januári 2016. Výhodou tohto statusu sú urýchlené povoľovacie procesy a tiež ľahší prístup k európskych peniazom vrátane finančného nástroja CEF Energy. Vďaka nemu je možné získať grant na polovicu, vo výnimočných prípadoch až 75 %, kapitálových nákladov na projekt.

Elektrina

Medzi slovenskými kandidátmi pre zachovanie statusu PCI sú viaceré elektrizačné prepojenia s Maďarskom: vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a vedenie 2×400 kV Rimavská Sobota – Sajóivánka. Začiatkom marca podpísali štátne firmy SEPS a MAVIR zmluvu o ich výstavbe. Do prevádzky sa majú uviesť do konca roka 2020. Prevádzkovatelia prenosových sústav v januári 2016 získali grant z CEF Energy vo výške 1,5 milióna eur na inžinierske a projektové činnosti súvisiace s oboma projektmi.

V zozname PCI je aj prepojovacie vedenie medzi oblasťou Kisvárda a Veľkými Kapušanmi.  

Maďarsko chce tiež do zoznamu zapísať kompenzačné tlmivky a druhý 400/120 kV transformátor v stanici Sajóivánka.

Plyn

V oblasti plynárenstva je v dnes v zozname interkonektor medzi Slovenskom a Poľsko a plynovod Eastring. Slovenský prepravca plynu Eustream doň ale navrhol zapísať aj navýšenie pevnej prepravnej kapacity na vstupnom bode Lanžhot.

Vo februári tohto roka boli odsúhlasené peniaze z CEF Energy na výstavbu plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom vo výške takmer 108 miliónov eur a tiež milión eur na štúdie pre projekt Eastring.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.