Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Brusel sleduje situáciu ohľadom nezávislého rozhodovania ÚRSO

„Úrad dnes začal cenové konanie voči SSE-Distribúcia,a.s. a SPP- Distribúcia, a.s. Zároveň predseda úradu Jozef Holjenčík vydal pokyn na okamžitú kontrolu subjektov, kde je podozrenie na nekorektné správanie voči zákazníkom,“ informoval dnes Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Včerajšie rozhodnutie predsedu ÚRSO zmeniť platné rozhodnutia o fixných distribučných poplatkoch pri dodávke plynu a elektriny na území SSE-Distribúcia po dohode s predstaviteľmi slovenskej vlády vyvolali pochybnosti o nezávislom rozhodovaní regulačného úradu.

K odvolaniu šéfa ÚRSO vyzvali niektoré politické strany. Združenie dodávateľov energií (ZDE) vyzvalo kompetentných, aby zrušili platnosť nových cenových vyhlášok, vykonali detailnú analýzu stavu energetickej legislatívy a personálne oddelili výkonný orgán ÚRSO od odvolacieho orgánu.

„Európska komisia je v kontakte so slovenskými úradmi,“ uviedla pre náš portál Nicole Bockstaller z komunikačného oddelenia EK pre oblasť energetiky a klímy.

Otázky o nezávislosti ÚRSO sa objavujú medzi slovenskými stakeholdermi už niekoľko rokov. Liberálna strana SaS v roku 2015 podala návrhu na odvolanie šéfa ÚRSO s odôvodnením, že konal v rozpore s paragrafom 5 odsek 8 zákona o regulácii. Ten hovorí, že predseda ÚRSO koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, samosprávy alebo iných osôb. Reagovala tým na proces znižovania cien plynu a zavedenie plynových vratiek. Prezident, ktorý má právomoc šéfa ÚRSO na návrh vlády odvolať, to však nespravil.

V roku 2015 tiež Brusel v otázke transpozície liberalizačných smerníc na Slovensku spustil procedúru EU Pilot, ktorá predchádza oficiálnemu infringementu a má za úlohu vyjasniť detaily. EK sa okrem iného zaujímala o to, ako je zaistené to, aby orgány vlády nezasahovali do úloh ÚRSO, ako je zabezpečená odôvodnenosť a opodstatnenosť rozhodnutí úradu a o to, ako je zaistený nezávislý mechanizmus odvolania voči rozhodnutiam ÚRSO, keďže predseda ÚRSO rozhodnutia vydáva a zároveň je tá istá osoba predsedom Regulačnej rady, ktorá o odvolaniach rozhoduje.

Na otázku, v akom stave je tento prípad, Bockstaller uviedla, že Komisia uskutočňuje systematické kontroly nesúladu legislatívy všetkých členských štátov EÚ-28 vrátane Slovenska, pričom sa zameriava najmä na ustanovenia o unbundlingu, nezávislosti a právomocí národného regulátora a ochranu spotrebiteľov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.