Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
3. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Brusel prizval Rusko podieľať sa na tvorbe energetickej stratégie EÚ

Názory ruských expertov by sa mali zohľadniť pri tvorbe energetickej stratégie EÚ do roku 2050. Myslí si to komisár EÚ Günther Oettinger, ktorý na stretnutí s vicepremiérom Igorom Sečinom vyzval Rusko rozšíriť energetický dialóg s EÚ, informuje ITAR-TASS. Politici sa nevyhli tiež rozhovorom o budúcich plynovodných projektoch a procese tvorby ceny plynu.

Plánované ruské plynovodné projekty Severný a Južný tok by podľa Sečina mohli získať status strategických projektov EÚ, uvádza Ria Novosti. „Žiadam vás, aby ste zvýšili pozornosť pri týchto projektoch. Nepochybne by posilnili energetickú a environmentálnu bezpečnosť EÚ. Vyzývam európskych partnerov, aby týmto projektom udelili strategický status,“ vyhlásil ruský vicepremiér.

Rusko v zásade podporuje energetickú diverzifikáciu Európy. „Rusko stojí sa diverzifikáciou energetických trás, ale podporuje projekty hospodársky opodstatnené a efektívne. Nevyhnutný je tiež spoľahlivý základ pre energetické zdroje,“ doplnil Sečin.

Konkurentom Južného Toku je plynovod Nabucco s podporu EÚ. Ruský vice-premiér sa nedávno kriticky vyjadril, že pre Nabucco nevidí perspektívu pokiaľ sa neobnoví hospodársky rast. Južný tok má oproti nemu časovú výhodu a výhodu existencie spoľahlivého surovinového zdroja. 

Sečin: Tvorba ceny plynu v EÚ potrebuje zmenu

Na stretnutí sa partneri nevyhli ani otázke tvorby cien zemného plynu v krajinách EÚ. Podľa Sečina by obe strany mali podrobiť aktuálne stanovovanie cien hlbšej analýze, lebo často nie je adekvátne. V niektorých prípadoch podľa neho platia európski spotrebitelia len 30 alebo 40 % skutočnej ceny ruského zemného plynu. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.