Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júna 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Brusel pracuje na energetickej stratégii pre ďalšiu dekádu

Na stretnutí Rady ministrov v Bruseli sa hovorilo o prioritách v sektore energetiky na obdobie 2011-2020. Cieľom ministrov je nájsť v období krízy rovnováhu medzi hospodárskym rastom a stratégiou rozvoja udržateľnej energie v EÚ. Komisia zverejnila dokument, ktorý sumarizuje zásadné otázky v energetike. V roku 2011 vydá  cestovnú mapu pre energetiku na obdobie do roku 2050.

Najväčší nedostatok vidí Komisia sa v preberaní legislatívy. Členské štáty musia zabezpečiť implementovanie energetickej legislatívy, ktorá sa na úrovni EÚ prijala v posledných rokoch. Správne prevzatie zákonov o obnoviteľných zdrojoch, či  energetickej efektívnosti má prispieť k dosiahnutiu cieľov klimatického balíčka, tvrdí ďalej správa.

Infraštruktúra zohrá podľa Komisie kľúčovú rolu v rozvoji energetiky. Koncom roka predstaví návrh Balíčka energetickej infraštruktúry, ktorý má vychádzať zo správy o implementovaní Rámca Transeurópskych energetických sietí (TEN-E). TEN-E v súčasnosti nereflektuje klimatické ciele a nie je pripravený implementovať tretí liberalizačný balík.

V centre pozornosti Komisie je rozvoj inteligentných sietí. Posilnenie spolupráce na úrovni EÚ má pomôcť vytvoriť podmienky pre modernú európsku sieť. Má priniesť lepšiu flexibilitu, zapojenie decentralizovaných zdrojov energie pri zachovaní bezpečnosti. Dokument sa tiež odkazuje na zlepšenie pružnosti existujúcich energetických sietí.

Plynová kríza z januára 2009 upozornila na potrebu diverzifikácie dodávok plynu a ostatných energetických surovín, najmä ropy.

Prechod na nízko uhlíkové hospodárstvo sa podľa expertízy Komisie dosiahne znižovaním emisií, redukciou energetických potrieb a zvyšovaním obnoviteľných zdrojov.

Analýza hlása nevyhnutnosť držať krok vo vývoji moderných technológií. Pre dosiahnutie EÚ cieľov 20-20-20 sú nevyhnutné verejné a súkromné investície do technologických inovácií, píše sa v dokumente.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.