Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Brusel odobril Francúzsku štátnu pomoc na výstavbu paroplynu

Tender na výstavbu elektrárne s kombinovaným cyklom plynovej elektrárne vyhralo ešte v roku 2012 konzorcium spoločností Direct Energie a Siemens. Jeho súčasťou bolo aj poskytnutie dotácie vo výške 94 tisíc eur na MW ročne počas 20 rokov výmenou za záväzok prevádzkovateľa vyrábať elektrinu podľa požiadavky operátora elektrizačnej sústavy.

Konzorcium predpokladalo, že paroplynovú elektráreň s výkonom 400 MW spustia do prevádzky už koncom roka 2016. Zatiaľ sa tak nestalo.

V novembri 2015, kedy Európska komisia začala prípad prešetrovať, mala pochybnosti o tom, že sa pomoc poskytla len pre jeden typ technológie a nezohľadňovali sa alternatívy, napríklad lepšie manažovanie na strane dopytu, rozšírenie vedení či riešenia pre skladovanie elektriny.

Včera Brusel rozhodol, že poskytnutá pomoc je „primeraná a nutná“. Daná lokálna sieť je totiž kvôli chýbajúcim elektrárňam v oblasti a slabému prepojeniu so zvyškom krajiny vystavená väčšiemu riziku výpadkov. Paroplyn pritom poskytuje flexibilnú výrobu podľa potreby v krátkom čase.

Kvôli možným obavám o narušenie súťaže ale EK pomoc podmienila tým, že prevádzkovateľ elektrárne v Landivisiau nebude predávať vyrobenú elektrinu prostredníctvom dlhodobých kontraktov žiadnemu subjektu, ktorý má viac než 40-percentný podiel na francúzskom kapacitnom trhu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.