Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/[sic] (licencia Creative Commons)
21. decembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Brusel obvinil EPH a J&T zo zneužívania monopolného postavenia

Európska komisia (EK) včera formálne obvinila české spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) a J&T Investment Advisors, že vlani marili vyšetrovanie. Obe firmy sú podozrivé zo zneužívania monopolného postavenia na trhu a z vytláčania konkurencie v oblasti českej energetiky. Hrozí im vysoká pokuta.

Podľa EK české spoločnosti neotvorili inšpektorom z Bruselu zakódované e-maily a počas kontroly, ktorá sa konala od 24. do 26. novembra 2009, neodklonili prichádzajúcu poštu, ani nezablokovali elektronický účet.

„Komisia im poslala odôvodnené stanovisko (tzv. statement of objections), pretože predbežne dospela k názoru, že obe firmy robili obštrukcie pri inšpekcii,“ uvádza sa vo vyhlásení EK.

V novembri 2009 vykonala Komisia inšpekcie vo firemných priestoroch českých spoločností, aby zistila možné porušenie hospodárskej súťaže (články 101 a 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie). Počas inšpekcie došlo vo firemných priestoroch J&T Investment Advisors a EPH k viacerým incidentom v súvislosti s narábaním s emailovými kontami a prístupom k elektronickým záznamom.

Európska komisia preto v máji tohto roka začala proti obom firmám oficiálne vyšetrovanie a môže im udeliť pokutu až vo výške 1 % z ich globálneho ročného obratu.

Podnetom pre inšpekciu, ktorá pre obštrukcie vyústila do vyšetrovania, bola sťažnosť českej spoločnosti Czech Coal, že obe firmy vytláčajú konkurentov z trhu a manipulujú s cenami, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.