Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transformátor Teplička
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Transformovňa KIA
23. mája 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Brusel chce účinnejšie transformátory

Po kotloch, elektromotoroch, vysávačoch, počítačoch, práčkach či chladničkách si Európska komisia v rámci požiadaviek na ekodizajn energeticky významných výrobkov (smernica 2009/125/ES) posvietila aj na transformátory stredného a veľkého výkonu. Tie sa používajú ako komponenty prenosových a distribučných elektrizačných sústav, či v iných premiemyselných aplikáciách, kde sa požaduje frekvencia 50 Hz.

V stredu (21.5.) prijal Brusel nariadenie, ktoré má od 1. júla 2015 zaistiť postupné zvyšovanie účinnosti nových transformátorov.

Komisia sama priznala, že výkonové transformátory patria všeobecne k veľmi efektívnym zariadeniam, avšak vzhľadom na to, že typicky slúžia 30 a viac rokov, aj malé zlepšenia, resp. zvýšenia účinnosti môžu priniesť významné úspory energie.

V rámci štúdie, ktorá nariadeniu predchádzala, sa počet transformátorov inštalovaných do elektrizačných sústav v Európe v roku 2011 odhadol na 3,6 mil. Do roku 2025 by sa toto číslo mohlo zvýšiť na takmer 4,7 mil.

Celkové technické straty všetkých transformátorov v štátoch EÚ-27 v roku 2008 dosiahli 93,4 TWh/rok. Potenciál pre zlepšenie sa odhaduje na približne 16,2 TWh/rok do roku 2025, čo zodpovedá napríklad ušetreniu 3,7 Mt emisií CO2 alebo tiež polovici ročnej spotreby elektriny v Dánsku.

Nákupy po novom

Nariadením Komisie č. 548/2014 sa stanovujú minimálne technické požiadavky, pokiaľ ide o uvedenie na trh alebo uvedenie do prevádzky výkonových transformátorov s minimálnym výkonom 1 kVA.

Uplatňovať sa bude len na transformátory zakúpené po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia.

Netýka sa teda napríklad jednofázových transformátorov alebo transformátorov s menším výkonom, ktoré sa používajú na napäťových úrovniach nepresadujúcich 1,1 kV. Avšak v rámci preskúmania implementácie predmetnej legislatívy, t.j. najneskôr do 3 rokov, Komisia vyhodnotí prípadnú vhodnosť definovať požiadavky aj pre tieto zariadenia.

Firmy budú minimálne požiadavky na energetickú účinnosť aplikovať v dvoch fázach – najprv od začiatku júla 2015 a následne sa od júla 2021 ešte sprísnia. To by malo výrobcom transformátorov, priemyselným podnikom i energetickým spoločnostiam umožniť dostatočný čas na adaptáciu.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.