Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
oil rig
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ mark_i_geo (Licencia Creative Commons)
2. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Britský ropný priemysel potrebuje vládne stimuly

Britská nezávislá konzultantská firma Hannon Westwood odporúča vláde podporiť domáci ropný priemysel. Už dnes je podľa nich ťažba zisková len minimálne. Daňové zaťaženie pokladajú analytici za neprimerane vysoké. Britské banky by tiež mali poskytovať viac úverov ropným spoločnostiam, ktoré ťažia v Severnom mori.

Náklady na ťažbu sa neustále zvyšujú. Surovina, ktorá ešte zostáva v ložiskách, sa dá získať len veľmi ťažko. Treba použiť nákladnejšie technologické zariadenia. Spoločnosti totiž musia ťažiť čoraz viac takzvanej ťažkej ropy. Na jej získanie treba v podzemí vyvinúť väčší tlak a vyššiu teplotu.

Spoločnosti teraz investujú v britskom sektore Severného mora ročne 17 miliárd amerických dolárov do sprístupnenia ložísk suroviny a jej dopravy na pevninu. Mali by však investovať o 5 miliárd USD viac, lebo staré potrubia sú už silno skorodované a technicky prekonané sú aj ďalšie infraštruktúrne zariadenia.

Mnohé ľahko dostupné ložiská v Severnom mori sú už vyčerpané

Objem ťažby v Severnom mori postupne klesá. Kým v roku 1999 ťažili spoločnosti na sever od Britských ostrovov 4,5 milióna barelov ropy denne, dnes je ťažba zhruba 2,35 milióna. Minulý rok dosiahla 2,48 milióna barelov ropy denne. Do roku 2020 by mala klesnúť na 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu denne v prípade, ak ťažba v sektore dovtedy zostane investične zaujímavou.

Nižšie daňové zaťaženie môže oživiť produkciu

Britské ťažobné podniky platia zo zisku 50 % daň. Z toho je 30 % riadna daň a 20 % špeciálna daň. Daňové úľavy by zatraktívnili ťažbu aj z ložísk, ktoré sa nachádzajú pod tvrdými horninami. Menšie úľavy by umožnili získať ďalších 300 až 700 miliónov barelov denne.

Ak vláda pomôže ropným spoločnostiam, Británia bude získavať ropu a plyn zo Severného mora ešte 25 až 30 rokov. V prípade, že sa na jej prístupe nič nezmení, posledný barel ropy vyťaží asi o 10 rokov.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.