Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zasuvka - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: elektrická zásuvka. Foto: SITA/Nina Bednáriková.
17. októbra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Britský regulátor chce prehľadnejšie účty za elektrinu a plyn

Hrubá marža britských firiem, ktoré domácnostiam dodávajú zemný plyn i elektrickú energiu v rámci jednej faktúry, sa v ostatných mesiacoch zvyšuje. Tvrdí to britský regulačný úrad Ofgem. Britský denník Financial Times minulý týždeň doplnil, že priemerná faktúra domácnosti na Britských ostrovoch tvorí mesačne 1.345 britských libier za obe komodity (plyn i elektrinu). Na druhej strane, hrubá marža integrovaného dodávateľa stúpla z 15 libier v júni na 125 libier v septembri. Konečná čistá marža dodávateľa však ostáva nezmenená, v budúcom roku by sa mohla naviac znížiť, vyplýva z analýzy Ofgem-u.

Regulačný úrad Ofgem tvrdí, že ak hrubá marža narastá, ceny dodávok by mali ísť prirodzene dolu. Podľa Ofgem-u za súčasný stav môže neprehľadnosť účtov za energie a komplikovanosť odberných taríf. V budúcnosti ich preto zjednoduší – pravdepodobne pôjde o prístup „žiadnych zbytočných prikrášlení“. Teda v praxi by britské domácnosti mohli začať odoberať elektrinu a plyn podľa zjednodušeného cenníka, ktorý by definoval jednotnú fixnú mesačnú platbu za odberné miesto a variabilnú zložku, ktorej výška by sa vypočítala ako skutočne odobratý objem energie vynásobený jednotkovou cenou za kWh.

Ofgem tvrdí, že sprehľadnené tarify umožnia domácnostiam presne si porovnávať rozdiely medzi konkurenčnými produktami a tiež medzi tarifami navzájom. Na druhej strane tie domácnosti, ktoré sa rozhodnú nakupovať dodávky energií v rámci doterajších špecifických taríf, by mali dostať záruku, že cena sa počas obdobia trvania kontraktu nezvýši.

Nové pravidlá cenotvorby by mohli vstúpiť do platnosti na budúci rok. Navrhované úpravy sú teraz predmetom verejného pripomienkovania. Nesúhlasný názor so správou regulačného úradu Ofgem už stihli vyjadriť najväčší dodávatelia na trhu. Zhodujú sa, že výsledky prepočtov sú len teoretické a v skutočnosti aj hrubé marže klesajú. Ofgem v reakcii na to uviedol, že dodávatelia argumentujú stavom z roku 2010 a preto porovnávajú „hrušky s jablkami,“ cituje Financial Times.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.