Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Britský podnikateľ plánuje podmorský prieskum bridlicového plynu

Chris Cornelius je presvedčený, že pod britskými vodami sa nachádzajú rozsiahle objemy plynu viazané v bridlicových horninách. Jeho nová firma Nebula Resources získala minulý mesiac od ministerstva energetiky licencie na tri oblasti v Írskom mori a dúfa, že čoskoro bude schopná začať s prieskumom.

„Podmorský bridlicový plyn je určite nový koncept, ale nie je dôvod, aby sme s britskou históriou podmorského rozvoja ložísk nedokázali tieto zdroje ťažiť,“ povedal Cornelius BBC.

Oblasť udelených licencií sa rozprestiera západne od Blackpoolu do Morecambskému zálivu a nadväzuje na pevninské oblasti grófstva Lancashire, kde má firma v pláne uskutočniť prieskum bridlicových ložísk. Neďaleko sa rozkladajú veľké podmorské polia konvenčného plynu, ktoré ťaží energetická spoločnosť Centrica.

Cornelius odhaduje, že oblasť, pre ktorú má licencie, môže skrývať až sedem biliónov m3 plynu, čo je viac, než Cuadrilla odhaduje na svojom licencovanom území na pevnine. Podľa Corneliusa je tu tiež možný nález ropy.

Vlani britskí geológovia odhadli objem zásob zemného plynu v bridlicových horninách len na severe Anglicka na 37 biliónov m3. Británia by len z týchto zdrojov mohla pri 10%-nej ťažbe pokryť celú svoju spotrebu plynu zhruba na polstoročie. Geológovia pritom odhadujú, že bridlicových zdrojov pod britskými vodami môže byť päťkrát až desaťkrát viac než pod pevninou.

„Sme si istí, že zdroje tam sú a ich objem je obrovský. Bude možné ich ale vyťažiť? To je otázka za miliardu dolárov,“ povedal Cornelius.

Ťažba plynu štiepením hornín pomocou takzvaného frakovania, ktoré na pevnine naráža na odpor zelených aktivistov, sa už niekoľko rokov používa v menšom rozsahu pre zlepšenie výnosov konvenčných vrtov ropy a plynu a bežne sa používa u britských vrtov v Severnom mori. Podmorské hydraulické štiepenie za účelom komerčnej ťažby plynu z bridlíc sa ale ešte nikdy neskúšalo.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.