Britská vláda sa ospravedlnila za posmrtné testy pracovníkov jadrového strediska
Britský minister energetiky Chris Huhne vyjadril poľutovanie nad medicínskym testovaním 73 zosnulých pracovníkov atómových elektrární. Vedecký výskum o vplyvoch radiácie na človeka sa uskutočnil v rokoch 1960-1991. Stalo sa tak bez vedomia ich rodinných príslušníkov.
Cieľom výskumu v rokoch bolo zistiť účinky rádioaktívneho nuklidu na človeka. Telám bývalých pracovníkov sa po smrti odoberali ľudské orgány a tkanivá. U každého prišlo k odobratiu pečene, u takmer každého k aspoň jednej časti pľúc. Vo väčšine prípadov tiež stavce, hrudná kosť, rebrá, lymfatické uzliny, slezina, obličky a iné orgány.
Lekársky výskum nepodliehal utajeniu. O výsledkoch týchto pozorovaní sa verejne informovalo na vedeckých konferenciách alebo sa stali subjektom odborných článkov a publikácií.
Vec etiky, nie legislatívy
Chris Huhne predstavil výsledky vyšetrovania členom Dolnej snemovne. Vláda sa podľa neho poučila z chýb minulosti a vylúčil opakovanie podobných praktík v budúcnosti.
„Správa zdôrazňuje neakceptovateľné pracovné praktiky jadrového priemyslu, zdravotníckych služieb patológie a pohrebných služieb. Je zrejmé, že tieto udalosti sa stali pred desaťročiami a mnohé z otázok, ktoré vznieslo vyšetrovanie, už prešlo zmenami v britskej legislatíve,“ informoval minister verejnosť.
„Legálnosť odobratia orgánov bolo ťažké dokázať len v menšine prípadov,“ doplnil minister. Na základe zákona z roku 1961 (Human Tissue Act) mali patológovia právo odobrať orgány a ľudské tkanivo v prípade, že konkrétny človek počas života alebo jeho blízky nevyjadrili svoj nesúhlas. Ich povolenie si zákon explicitne nevyžadoval.
Pozostalé rodiny vyjadrili sklamanie nad výsledkom vládneho vyšetrovania. Podľa ich právnych zástupcov teraz zvážia ďalšie kroky.
Vyšetrovanie trvalo 3 roky
Vyšetrovanie viedol kráľovský radca Michael Redfern na základe poverenie ministra Alistaira Darlinga v roku 2007. Výsledkom trojročnej práce je správa so 640 stranami, ktorý poukázal na „nedostatok etickej ohľaduplnosti pri zvažovaní dôsledkov výskumnej práce.”
Najviac morálne pochybila najmä nemocnica West Cumberland
K morálnemu pochybeniu prišlo predovšetkým v nemocnici West Cumberland. Neformálne vzťahy medzi patológmi, koronermi a lekárskymi úradníkmi jadrového strediska Sellafield možno označiť za porušenie mnohých profesionálnych štandardov. Pochybením bolo i to, že sa orgány neodoberali na patológii, ale „patológom alebo technickým pracovníkom v márnici,“ informoval Redfern.
Rodinní príslušníci často krát netušili, že ich najbližší sa pochovali bez vnútorných orgánov. V mnohých prípadoch sa dokázalo, že kosti niektorých z nich sa na pohreb osoby nahradili špeciálne upravenými drevenými palicami.