Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Britská štúdia prirovnala riziko frakovania k azbestu či tabaku

Hydraulické štiepenie, alebo frakovanie, sa používa najmä v USA pri ťažbe plynu či ropy z bridlicových hornín hlboko pod zemou. Pri použité tejto metódy sa pumpuje voda s rozpustenými chemikáliami do vrtu; jej tlak v podzemí rozbije horninu, z ktorej sa tak uvoľní plyn.

USA sa vďaka tejto ťažbe stali sebestačnými v dodávkach zemného plynu. Ekológovia ale varujú, že ohrozuje zásoby podzemnej vody nad ložiskami. Niektorí sa obávajú, že by tiež mohla zvýšiť v poľnohospodárskych oblastiach ťažkú nákladnú dopravu či urýchliť globálne otepľovanie. Niektoré európske krajiny, ako Francúzsko či Česká republika, uvalili na frakovanie moratórium. Britská vláda ale kontroverznú technológiu podporuje.

Walport vo svojej štúdii poukazuje na inovácie, ktoré sa prijali unáhlene a negatívne ovplyvnili životné prostredie alebo zdravie. Ide napríklad o azbest, mnoho pesticídov, ortuť, tabak či thalidomid.

„Vo všetkých týchto a mnohých iných prípadoch viedlo oneskorené uznanie nepriaznivých vplyvov nielen k vážnym dopadom na zdravie a životné prostredie, ale aj k masívnym výdavkom na zníženie konkurencieschopnosti firiem a ekonomík pokračujúcich po zlej ceste,“ píše sa v štúdii. Pridať by sa k nim v súčasnosti mohli aj hydraulické štiepenie či nanotechnológie.

Británia a svet by mohli klimatickú zmenu riešiť len za pomocou účinnejšieho využívania energií a vďaka obnoviteľným zdrojom. „Záujmy odvetvia fosílnych palív však stoja v ceste,“ uvádza sa v jednej z kapitol štúdie, z ktorej citoval denník The Guardian.

Britská kráľovská akadémia inžinierstva vo svojej štúdii pred dvoma rokmi dospela k záveru, že riadne regulovaní frakovanie by mohlo byť bezpečné. Podľa jej hovorcu sú tvrdenia vo Walportovej správe veľmi všeobecné a nebezpečenstvá spojené s frakovaním sú veľmi malé.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.