Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Britská elektráreň EPH ušla na rok hrobárovi z lopaty

Pred pár mesiacmi sa zdalo, že rozhodnutie Energetického a průmyslového holdingu (EPH) kúpiť dosluhujúcu elektráreň na čierne uhlie Eggborough bolo chybou. Dnes je všetko inak. Britský prevádzkovateľ prenosovej siete, spoločnosť National Grid, na základe vyhratého tendra zakontrahovala elektráreň ako zálohu pre vykrývanie prípadných nedostatkov výkonu.

Zmluva pre doplnkový rezervný výkon (Supplemental Balancing Reserve) sa týka poskytovania výkonu 775 MW na 12 mesiacov. V praxi to znamená, že 235 zamestnancov sa minimálne do marca 2017 nemusí obávať o prácu. 

Hrozba blackoutu

Opatrenie National Grid je dočasné. V rámci neho správca prenosovej sústavy platí elektrárňam, ktoré by za iných okolností ukončili činnosť alebo boli zakonzervované, aby zachovali časť výkonu ako ochranu proti blackoutom. Cieľom je zmierniť aktuálny nedostatok výrobných zdrojov v Británii a plánovaný prechod na trh s kapacitami so spustením od roku 2018.

Skupina EPH ohlásila akvizíciu elektrárne na severe Anglicka v roku 2014. Už počas vlaňajšej jesene však informovala, že prevádzku Eggborough zrejme ukončí v marci 2016. Ako hlavné dôvody v tom čase spoločnosť uviedla nízke ceny elektriny na veľkoobchodnom a výšku uhlíkovej dane, v dôsledku ktorých nedokáže pokryť náklady na jej budúcu prevádzku.

Biomasa neuspela

Predchádzajúci vlastník Eggborough chcel rozšíriť palivovú základňu zdroja o biomasu. Projekt spoluspaľovania uhlia s drvenou štiepkou v roku 2013 nezískal dotáciu od britského ministerstva financií na prestavbu elektrárne.  

Elektráreň Eggborough sa nachádza neďaleko anglického mesta Leeds v grófstve Severný Yorkshire. V súčasnosti pokrýva približne 4 % spotreby elektrickej energie v Británii. Pozostáva zo štyroch blokov spaľujúcich čierne uhlie, ktoré disponujú inštalovaným výkonom 2.000 MW.

Podľa environmentálnej štúdie z roku 2014 patrí elektráreň v Eggborough medzi 30 uhoľných elektrární, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie v EÚ.

EPH a Británia

Britské portfólio EPH sa nedávno rozrástlo. Český holding sa prostredníctvom svojej dcérskej firmy  EP UK Investments Ltd. dohodol so skupinou RWE na kúpe tepelnej elektrárne Lynemouth Power Limited s inštalovaným výkonom 420 MW. Zdroj spaľujúci čierne uhlie čaká prestavba na spoluspaľovanie biomasy. Po technologickej konverzii má vyrábať 2,3 TWh elektriny ročne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.